Σημαντικό διπλό και πάλι στο -1

Η ΑΕΛ κέρδισε την Αλκή με 3-1 στο Αμμόχωστος, ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας και μείωσε ξανά στον ένα βαθμό από την κορυφή. Σκόρερ οι Μακρής (23’), Άλεξ Ντα Σίλβα (27’) και Μαρκόσκι (93’) για την ΑΕΛ, ενώ μείωσε στο 71’ ο Μπελαμειρί.

Οι γαλαζοκίτρινοι «κόλλησαν» δεύτερη σερί νίκη, με μπόλικο άγχος στο τέλος του αγώνα, με την Αλκή να χάνει μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Με αυτό το τρίποντο η ΑΕΛ μειώνει ξανά στον βαθμό από την κορυφή και βλέπει πλέον το μεγάλο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE.

Τετράλεπτο ξέσπασμα με Μακρή και Άλεξ

Η ΑΕΛ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με την πάροδο του χρόνου άρχισε να φτιάχνει προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Πάρντο. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ είχε ένα τετράλεπτο ξέσπασμα με Μακρή και Άλεξ Ντα Σίλβα, πετυχαίνοντας δυο γκολ. Αρχικά στο 23’ ο Μακρής πλάσαρε εύστοχα τον Πάρντο σε τετ α τετ και στη συνέχεια στο 27’ ο Ντα Σίλβα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Μετά τα δυο γκολ, η ΑΕΛ διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ και με καλή αμυντική λειτουργία κράτησε το 0-2 μέχρι το ημίχρονο. Αξιοσημείωτο από το πρώτο ημίχρονο ήταν η τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 39’, με τον Αβραάμ να αστοχεί σε κενή εστία.

Μείωσε και έχασε μεγάλες ευκαιρίες. Καθάρισε με Μαρκόσκι

Εκεί που το παιχνίδι έδειχνε να τελειώνει, η Αλκή μείωσε στο 71΄ με τον Μπελαμειρί. Στη συνέχεια η Αθάνατη έχασε 2-3 ευκαιρίες να ισοφαρίσει, αλλά οι Μπελαμειρί και Ιβάν Κάρλος αστόχησαν. Στο 93’ η ΑΕΛ τελείωσε τον αγώνα με τον Μαρκόσκι να κάνει το 1-3.