Σαν σήμερα: Η ιστορική νίκη του ΑΠΟΕΛ το 1974 (pics)

Μια από τις πιο λαμπρές σελίδες της ιστορίας του έγραψε πριν από 47 ακριβώς χρόνια ο ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι τη 19η Ιουνίου του 1974 κέρδισαν την ΑΕΚ στο παλαίο ΓΣΠ με 2-1, χάρη στα τέρματα των Τιμοθέου και Στεφανή στο 6’ και στο 8’ αντίστοιχα και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους σε μονούς αγώνες μπαράζ (μίνι πρωτάθλημα) με τον Πανσερραϊκό και τον Ολυμπιακό Βόλου, με τους οποίους ισοβάθμισε στη 15η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς. Αξιζει να σημειωθεί πως στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, ο Πανσερραϊκός κέρδισε τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 1-0 και ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε ισοπαλία έκπληξη (σχολιάστηκε "ως έκπληξη πρώτου μεγέθους") μέσα στην Τούμπα από τον λαβωμένο ΠΑΟΚ 1-1.

Στην πρεμιέρα των μπαράζ (οι τρεις αγώνες έγιναν στην Αθήνα) η ομαδάρα του Πάνου Μάρκοβιτς διέλυσε τον Πανσερραϊκό με 1-5 (έχασε το αδιάφορο παιχνίδι από τον Ολυμπιακό Βόλου) και έγινε ο πρώτος κυπριακός σύλλογος που παρέμεινε στην Α’ Εθνική. Δυστυχώς οι εξελίξεις εκείνου του καλοκαιριού ήταν τραγικές για το νησί μας και ως εκ τούτου η συμφωνία (μετά από απαίτηση της Χούντας) που τέθηκε σε ισχύ το 1967 για τη συμμετοχή του πρωταθλητή Κύπρου στην Α’ Εθνική, διεκόπη.

Το γεγονός ότι ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να γευτεί το νέκταρ της επιτυχίας και να ζήσει τη μεγάλη εμπειρία της δεύτερης διαδοχικής χρονιάς στο ελλαδικό πρωτάθλημα, δεν παύει από το να ήταν μέχρι εκείνη την περίοδο η μεγαλύτερη επιτυχία κυπριακής ομάδας.

Το ρεπορτάζ αγώνα από την εφημερίδα "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ"

«Νευρικό και άτεχνο υπήρξε το ματς που διεξήχθη εις την Κύπρο μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της ΑΕΚ. Η σημασία του αγώνος δεν επέτρεψεν εις δυο ομάδες να αποδώσουν ποδόσφαιρο ποιότητας. Η ομάς της Κύπρουυ καλύτερη με ποδοσφαιριστάς αγωνιστικούς και εκμεταλλεύθηκε πέρα για πέρα τον παράγοντα έδρα και στον υπέρ όλων αγώνα κατώρθωσε να νικήση την ΑΕΚ με σκορ 2-1. Μετά την νίκην αυτή η κυπριακή ομάδα ανανέωσε τις ελπίδες για για παραμονή εις την πρώτην εθνική κατηγορία. Τώρα θα πρέπει να δώση αγώνες κατατάξεως με τις ομάδες που ισοβάθμισαν εις την ίδια θέση, δηλαδή τον Πανσερραιϊκό και τον Ολυμπιακό Βόλου. Έτσι η εκκρεμότης παρέμεινεν ή υπερέντασις των νεύρων για τους ποδοσφαιριστάς και παράγοντας των τριών ομάδων παρατείνεται για λίγο διάστημα ακόμα. Η ομάς της Κύπρου στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε με πολύ δύναμη και προηγήθηκε πολύ γρήγορα με γκολ που επετεύχθησαν στο 6ο λεπτό από τον Στεφανό και στο 8ο από τον Τιμοθέου. Στο δεύτερον ημίχονον η ΑΕΚ ισορρόπησε  το ματς και στο 49ο λεπτό ο Καρούλιας είχε ένα δυνατό σουτ στο δοκάρι. Το σκορ εμείωσε στο74ο λεπτό ο Ζαρζόπουλος. Από τις δυο ομάδες ουδείς παίκτης διεκρίθη ιδιαίτερα».

ΑΠΟΕΛ: Ηρόδοτος, Λευτέρης, Κολοκάσης, Παντζιαράς, Αθάνατος, Στεφανής, Λεωνίδας, Μάρκου, Τιμοθέου, Στυλιανού, Μηλιώτης.