Της έριξε τεσσάρα… την έριξε και β’ κατηγορία

Η Δόξα ήταν η μεγάλη νικήτρια στον αγώνα παραμονής που έγινε στο Αμμόχωστος με την Νέα Σαλαμίνα. Η Δόξα η οποία αγωνιζόταν για δυο αποτελέσματα (νίκη ή ισοπαλία) κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 4-1 (ήθελε μόνο νίκη) και την έριξε στην β’ κατηγορία.

Το τέλος για την Νέα Σαλαμίνα ήρθε από το πρώτο ημίχρονο όταν πήγε στα αποδυτήρια με 0-2. Η συνέχεια ήταν αρκετά δύσκολη για την ομάδα του Μηνά που αν και προσπάθησε δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση του αγώνα να δώσει τον δικό της τελικό.

Το τελικό 4-1 βρίσκει την ομάδα της Δόξας στην πρώτη κατηγορία και την Νέα Σαλαμίνα στην δεύτερη αφού απομένει μόλις μια αγωνιστική και η διαφορά δεν μπορεί να καλυφθεί.

Στους 48 βαθμούς η Δόξα στους 40 έμεινε η Νέα Σαλαμίνα.

Ο αγώνας:

84' Μειώνει σε 1-4 η Νέα Σαλαμίνα με κεφαλιά του Χριστοφόρου.

75' 0-4 για τη Δόξα με Τραιτσέφσκι με πλασέ από πολύ κοντά.

67' 0-3 για τη Δόξα με κεφαλιά του Μουχτάρη.

61' Ο Κίκας με δυνατό σουτ πετυχαίνει γκολ για τη Δόξα.  Μέσω VAR ακυρώνεται το γκολ της Δόξας για χέρι του Εγγλέζου.

57' Σουτ ου Βαρέλα η μπάλα έξω.

53' ΔΟΚΑΡΙ με Άδωνη για τη Δόξα.

Έναρξη Β' μέρος.

Τέλος πρώτου μέρους.

39' Στην αντεπίθεση η Δόξα κάνει το 0-2 με υνατό σουτ του Μπόλιεβιτς.

39' Σουτ του Ντανίλο πέφτει και διώχνει την μπάλα ο Σισκόφσκι

31' Πλασέ του Βάγκνερ η μπάλα έξω.

23' Στην αντεπίθεση η Δόξα κάνει το 0-1 με πλασέ του Καλό.

22' Ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα με την κεφαλιά του Τσουκαλά να περνά λίγο έξω.

17' Φαουλ σε καλό σημείο για την Νέα Σαλαμίνα. Απευθείας έξω η μπάλα.

14' Σουτ του Καλό μαζεύει ο Βεσελόφσκι.

10' Στον αγώνα με την Νέα Σαλαμίνα να έχει την κατοχή της μπάλας.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου (46' Βαρέλα), Παύλου (60' Νικολάου), Τσουκαλάς (60 Λεμέσιος), Χριστοφόρου, Καμισσόκο, Βάγκνερ, Κονφεις, Μουστιβάρ (46' Κρέχιν), Κιρίνο, Οσέι (46' Σιαθάς).

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Σαντίκ, Καλό, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Γκολομπάρτ, Άδωνη, Κίκας (70' Κάρλος)

Κίτρινες: Τσουκαλάς, Λεμέσιος / Καλό, Τραιτζέφσκι