Έλαμψαν (και) τα παιδιά του Εθνικού!

Ερώτημα, ποια ομάδα θα επικρατούσε στην αναμέτρηση της προτελευταίας αγωνιστικής του Β’ Ομίλου, στο Δασάκι Άχνας, δεν τέθηκε σε κανένα σημείο. Από την αρχή ήταν ευδιάκριτο πως ο Εθνικός οδηγούσε και η Καρμιώτισσα ακολουθούσε. Το αποτέλεσμα τα λέει όλα: 5-0 για τους γηπεδούχους.

Μάλιστα, τα τρία από τα κυανόλευκα τέρματα σημειώθηκαν στα πρώτα 17 λεπτά της συνάντησης (4’ Παπαγεωργίου, 12’ Μάριος Ηλία με πέναλτι, 17’ Κουμή), για να έλθει ο νεαρός Κκολός στο δεύτερο ημίχρονο, που πέρασε ως αλλαγή, να εκτοξεύσει στα ύψη τον δείκτη του σκορ σημειώνοντας άλλα δύο τέρματα (75’, 84’). Ονειρική η πρώτη παρουσία για τον 18χρονο Πέτρο Κκολό.

Με τη νίκη της, η νεανική ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους, 3η στην κατάταξη του ομίλου, ανέβηκε στο συν 4 από τη Δόξα, «κερδίζοντας» εμπειρίες για τους νεαρούς ποδοσφαιριστές της. Η ουραγός, από την άλλη, με αρκετούς μικρούς στην εντεκάδα της, έκανε ό,τι μπορούσε αλλά δεν απέφυγε τη βαριά ήττα.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

Λήξη του αγώνα.

84' ΓΚΟΛ 5-0! Σκόρερ και πάλι ο Πέτρος Κκολός με σουτ στην κίνηση, μετά από τροφοδότηση του Κουμή.

83' Ο Παπλωματάς είπε "όχι" στον Κουσιάππα.

75' ΓΚΟΛ 4-0! Σκόρερ ο Κκολός με σουτ εντός περιοχής.

71' Σουτ του Κουμή και νέα επέμβαση από τον Παπλωματά.

60' Ο Στρατηλάτης απέκρουσε σουτ του Χριστοφή.

47' Σκόραρε ο Μάριος Ηλία αλλά το γκολ δεν μέτρησε.

43' Ο Παπλωματάς και οι αμυνόμενοι απέκρουσαν απανωτές τελικές των γηπεδούχων.

23' Μωϋσέως και Κουσιάππας δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Παπλωματά.

17' ΓΚΟΛ 3-0! Εκτέλεση κόρνερ από τον Παπαγεωργίου, κεφαλιά του Κουμή και η μπάλα στα δίχτυα.

11' ΓΚΟΛ 2-0! Σκόρερ ο Μάριος Ηλία με εκτέλεση πέναλτι.

10' Πέναλτι για τον Εθνικό, για ανατροπή του Μάριου Ηλία από τον Καψό.

ΓΚΟΛ 1-0! Το γκολ του Παπαγεωργίου μέτρησε.

4' Ο Παπαγεωργίου με σουτ βρήκε δίχτυα. Η φάση υπό το μικροσκόπιο του VAR, εάν προηγήθηκε οφσάιντ.