Διπλό με γκολάρα του Μπεριγκό η Πάφος!

Με δυο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο, η Πάφος έφυγε με το διπλό από το "Αμμόχωστος" στο πλαίσιο της 13ης και προτελευταίας αγωνιστικής του β' ομίλου στο πρωτάθλημα Cyta. Η παφιακή ομάδα κέρδισε τον Ερμή με 2-1, χάρη στην γκολάρα του Μπεριγκό και την κοντινή προβολή του Κβίντα, ενώ για τους "φτεροπόδαρους" ισοφάρισε προσωρινά ο Ρουσιάς με το 17ο τέρμα του.

Η Πάφος ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, πίεσε, έχασε κάποιες ευκαιρίες και σκόραρε στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 45+4' ο Μπεριγκό με διαγώνιο αριστερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σκόραρε και έστειλε την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με την μπάλα να πηγαινοέρχεται από τη μια εστία στην άλλη. Ο Ερμής στο 61' ισοφάρισε με το τέρμα του Ρουσιά, με την Πάφο να ανεβαίνει προς το τέλος του αγώνα και να σκοράρει στο 84' με τον Κβίντα. Το τέρμα επικυρώθηκε από το VAR, λόγω υποψίας οφσάιντ του σκόρερ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Έναρξη

11' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. O Πάντσεον πήρε την μπάλα από το λάθος του Φιρνίδη, πάσαρε στον Τόρες που σούταρε, με τον Ελλαδίτη τερματοφύλακα να αποκρούει. Στην συνέχεια ο Αουρέλιο έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Γαβριήλ και πήγε κόρνερ.

19' Αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα στον Ερμή. Αντωνίου στη θέση του Φιρνίδη

25' Ο Αντωνίου σταματά σε τετ α τετ τον Τόρες

38' Σουτ από τον Τόρες, απέκρουσε ο Αντωνίου

45' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+4' ΓΚΟΛ! Ο Μπεριγκό στην τελευταία φάση του ημιχρόνου με πολύ ωραίο διαγώνιο αριστερό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Τέλος ημιχρόνου 0-1

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

50' Σουτ από τον Καϊσερλίδη, λίγο έξω η μπάλα

56' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Πάντσεον, μόλις έξω η μπάλα

58' Ο Αντωνίου έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Φυλακτού

61΄ΓΚΟΛ! Ο Ονησίφορος Ρουσιάς βγήκε σε τετ α τετ με τον Πέτρου, πλάσαρε υποδειγματικά για το 1-1

83' Ο Βα έκανε το σουτ από καλή θέση, απέκρουσε σε κόρνερ ο Αντωνίου

84' ΓΚΟΛ! Ο Κβίντα με κοντινή προβλή έγραψε το 1-2, το οποίο επικυρώθηκε από το VAR

Τέλος αγώνα 1-2

Οι συνθέσεις

Ερμής: Φιρινίδης (19' Αντωνίου) , Καραγκούνης, Παντελή, Σάντο, Γαβριήλ (46' Παπαθανασίου), Καϊσερλίδης, Κυριακίδης (65' Αδάμου), Χριστοδούλου (65' Ζαβός) , Γκάταριτς (46' Ρουσιάς), Γεωργίου, Βάλπορτ

Πάφος: Πέτρου, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκό, Τόρες (65' Τόρες), Βαλεριάνος, Αουρέλιο (75' Κούζικ), Φυλακτού, Καμπράλ (26' Φουρ), Πάνιτς, Πάντσεον

Στον πάγκο: Ρούτκο, Αντωνίου, Βα, Μέρφι, Κιούζικ, Φουρ, Μανιόν Χαριδήμου, Σπόντας

Κίτρινες: Καϊσερλίδης, Βαλπορτ, Καραγκούνης / Φυλακτού, Σάιθ, Αουρέλιο

Διαιτητής: Κούμη Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ταραπουλούζης Σίμος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας