Ο Ηλία έριξε τον Ερμή και υπέγραψε την παραμονή του Εθνικού

Σε αναμέτρηση… ο θάνατος σου η ζωή μου, εξελίχθηκε, υπό την έννοια του αποτελέσματος, το αποψινό ραντεβού στο Δασάκι Άχνας. Ο Εθνικός, παρότι αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 37’, έχοντας την ουσία και την ανωτερότητα, νίκησε με 2-0 τον Ερμή και τον έστειλε και μαθηματικά στη Β’ Κατηγορία.

«Δήμιος» ο Μάριος Ηλία, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και σημείωσε τα δύο τέρματα που χάρισαν στην ομάδα του, το τρίποντο της παραμονής. Η ομάδα της Αραδίππου δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις της αναμέτρησης, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου, δεχόμενη το μοιραίο.

Στο πρώτο ημίχρονο, η κατοχή της μπάλας ήταν σχεδόν στα ίσα. Τις προϋποθέσεις για να σκοράρουν ωστόσο έφτιαξαν μόνο οι γηπεδούχοι. Δεν τα κατάφεραν καθώς οι αποκρούσεις του Φιρινίδη και το δοκάρι (43’ Ουαλί), κράτησαν ανέπαφη την εστία των φιλοξενούμενων.

Οι τελευταίοι, θα περίμενε κανείς ότι θα έπαιρναν τα πάνω τους μετά το 37’ και την αποβολή του Μάιντεβατς με δεύτερη κίτρινη κάρτα, που τους έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα.

Κι όμως, το σύνολο που συνέχισε να ξεχωρίζει ήταν αυτό του Ηλία Χαραλάμπους. Ο τεχνικός της αχνιώτικης ομάδας μάλιστα, είχε την ευχέρεια να ρίξει στο δεύτερο ημίχρονο ένα φορ της κλάσης του Μάριου Ηλία και να δικαιωθεί.

Ο τελευταίος, στο 61’ και στο 66’ έβαλε… σφαίρες στο όπλο του και «σκότωσε» την ομάδα της Αραδίππου. Τα δυο του τέρματα έδωσαν ένα σημαντικότατο προβάδισμα στους κυανόλευκους (2-0), οι οποίοι είχαν την πειθαρχία και την καλή ψυχολογία για να το διαχειριστούν σωστά. Σε αντίθεση με τους παίκτες του Δημήτρη Δασκαλάκη που δεν έδειξαν ικανοί σε κανένα σμείο να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Λήξη του αγώνα.

84' Σουτ του Μάριου Ηλία από πλάγια θέση, άουτ.

66' ΓΚΟΛ 2-0! Σκόρερ ο Μάριος Ηλία με ωραίο σουτ.

63' Κεφαλιά του Ντίας έφυγε άουτ.

61' ΓΚΟΛ 1-0! Σκόρερ ο Μάριος Ηλία.

51' Αστόχησε ο Περατικός από καλή θέση.

43' Ο Ουαλί σημάδεψε το δοκάρι των γηπεδούχων.

39' Κεφαλιά του Ζάκπα έφυγε άουτ.

37' Ο Μάιντεβατς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ και αποβλήθηκε.

22' Κεφαλιά του Περατικού, μετά από κόρνερ, αποκρούστηκε σε κόρνερ.

16' Σουτ του Ουαλί, έδιωξε ο Φιρινίδης.

Ένα τέταρτο χωρίς αξιόλογη ευκαιρία για τις δυο ομάδες.

Έναρξη του αγώνα με καθυστέρηση 2 λεπτών, λόγω προβλήματος στα δίχτυα  της μιας εστίας.

ΣΚΟΡΕΡ: 61', 66' Μάριος Ηλία

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35' Ζάκπα, 61' Μαριος Ηλία, 84' Μπογκατίνοφ, 90' Γκόρουπετς / 51' Σιντιμπέ, 71' Βάλπορτ

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 37' Μάιντεβατς (2η κίτρινη)

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Περατικός, Χριστοφή, Γκόρουπετς, Ταράσοφς, Ντόλεζαλ (86' Κ. Ηλία), Μιγκελίτο,  Χουντόμπιακ, Ουαλί (46' Μάριος Ηλία), Ζάκπα, Μάιντεβατς

ΕΡΜΗΣ: Φιρινίδης, Καραγκούνης 65' (Κύπρου), Γαβριήλ, Μέιρα (72' Παπαθανασίου), Ντίας, Φόλπρεχτ (79' Φόλπρεχτ), Σιντιμπέ, Κυριακίδης (46' Βάλπορτ), Γεωργίου (65' Γκάταριτς), Παντελή, Ρουσιάς.

Διαιτητής: Έλντερ Μαλέιρο (Πορτογάλος)
Βοηθοί: Νίκος Εγγλέζου, Όμηρος Τζιωρτζής
Τέταρτος: Κυριάκος Χριστοδούλου