Πέρασε σαν «σίφουνας» από την Πάφο η Δόξα

Η Δόξα κέρδισε με το ευρύ 0-5 την Καρμιώτισσα μέσα στο «Στέλιος Κυριακίδης» και έφτασε τους 45 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, σκόραραν με τον Σαντίκ στο 5ο λεπτό ενώ ο Κίκας είχε δοκάρι έξι λεπτά αργότερα. Οι παίκτες του Ευθυμίου κρατούσαν μπάλα και ξανά με τον αρχηγό τους έκαναν το 0-2 στο 34’.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους η Δόξα πέτυχε άλλα δύο τέρματα, με τους Ασαμόα (43’) και Σαντίκ (44’).

Η επανάληψη ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, η προσφυγική ομάδα σκόραρε και πάλι με τον Ασαμόα στο 57’ και μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά το αποτέλεσμα.

Οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο σε αρκετούς παίκτες που δεν είχαν παίξει και πολύ προηγουμένως μέσα στη σεζόν και δοκίμασαν κάποια πράγματα.

Πλέον η Δόξα θέλει άλλο ένα βαθμό για να εξασφαλίσει την παραμονή της στα μεγάλα σαλόνια, και η Καρμιώτισσα έχει ενώπιον της άλλα δύο ματς για να αποχαιρετήσει την Α’ Κατηγορία.

Για την επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Κατωκοπιάς θα αντιμετωπίσει τη Νέα Σαλαμίνα εκτός έδρας και ο σύλλογος των Πολεμιδιών θα πάει στο «Δασάκι» για να παίξει με τον Εθνικό Άχνας.

Το SPORTIME σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα που έγινε στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Καρμιώτισσα: Κίττος, Παχίπης, Μπουμπακάρι, Χριστοφή, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Καψός, Ορφανίδης, Στατιώτης, Γενεθλίου, Χέρσκοβιτς

Δόξα: Σισκόφσκι, Γκολομπάρτ, Άδωνη, Ασαμόα, Κίκας, Τραϊτσέφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Καλό, Σαντίκ

Το Live:

- Τέλος στο παιχνίδι. Η Δόξα κέρδισε με 0-5 την Καρμιώτισσα μέσα στην Πάφο

87' Με τα πόδια ο Κίττος απομακρύνει το πλασέ του Φασουλιώτη

85' Το πλασέ του Φασουλιώτη σταματά στον Κίττο

82' Ο Κίκας από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει και το 0-5 παραμένει

74' Κεφαλιά του Χριστοφή, μαζεύει σταθερά ο Σισκόφσκι

69' Έξω ο Σαντίκ, μέσα ο Μάριος Φασουλιώτης για τη Δόξα

67' Ο Ελευθερίου πήρε τη θέση του Γενεθλίου από πλευράς γηπεδούχων

66' Έξω ο Εγγλέζου, μέσα ο Γκλίσιτς για τη Δόξα

Ο Ασαμόα έκανε το 0-5 για τη Δόξα (vid)

65' Σουτ από τον Χατζηβασίλη, διώχνει ο Σισκόφσκι

58' Μέσα ο Γεωργίου, έξω ο Χέρσκοβιτς για την Καρμιώτισσα. Μέσα οι Τζίλσον και Μπιλάλ, έξω οι Ασαμόα και Καλό για τη Δόξα

57' Ο Ασαμόα με το 2ο του προσωπικό γκολ κάνει το 0-5 για το συγκρότημα του Άγγελου Ευθυμίου

53' Η Δόξα έχει την κατοχή της μπάλας ενώ κερδίζει και με 0-4

46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Δύο γκολ σε ένα λεπτό για τη Δόξα (vids)

- Αλλαγές για τις δύο ομάδες. Μέσα ο Οικονομίδης έξω ο Μπόλιεβιτς για τη Δόξα. Μέσα οι Δημητρίου και Μιχαήλ για την Καρμιώτισσα, έξω ο Παχίπης και Χρίστου

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Δόξα κερδίζει με 0-4 και καθαρίζει την υπόθεση νίκη

44' Και τέταρτο γκολ η Δόξα, τρίτο για τον Σαντίκ! Έγινε λάθος από τον Χρίστου, κέρδισε ο Φινλανδός και με πλασέ κάνει το 0-4 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους

44' Διαστάσεις θριάμβου δίνει η Δόξα

43' Ο Ασαμόα κάνει το 0-3 με πλασέ εντός περιοχής. Ο Κίττος βγήκε αλλά δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα

41' Ελέγχει το ματς η Δόξα

37' Σημαντικό προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους, έβαλαν τις βάσεις για να κερδίσουν σήμερα

Δεύτερο γκολ για Σαντίκ, 0-2 η Δόξα (vid)

34' Ο Σαντίκ σκοράρει ξανά και κάνει το 0-2! Ο Φινλανδός με το 2ο του προσωπικό γκολ δίνει αέρα σημαντικού προβαδίσματος στην Δόξα και φτάνει τα 17 γκολ στο πρωτάθλημα

33' Στο 0-1 η αναμέτρηση

25' Σουτ από τον Εγγλέζου, η μπάλα έξω

21' Ο Κίκας από κοντά αστοχεί και δεν μπορεί να κάνει τα τέρματα της Δόξας δύο

20' Παραμάνει το 0-1

13' Σουτ από τον Χριστοφή, μαζεύει ο Σισκόφσκι

Δεν συγχωρεί από εκεί ο Σαντίκ (vid)

11' Δοκάρι για την Δόξα! Ο Κίκας σουτάρει όμως για λίγο δεν μπορεί να σκοράρει

5' Ο Σαντίκ σκοράρει από κοντινή απόσταση με πλασέ και το 16ο του φετινό γκολ κάνει το 0-1 για τους φιλοξενούμενους

1' Έναρξη στο ματς, στη σέντρα η Δόξα

17:58 Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές

17:45 Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα, σε λίγο οι παίκτες και οι ρεφ θα επιστρέψουν για το πρώτο σφύριγμα