Υποβιβάστηκε η ΕΝΠ, αγκάλιασε την πρωτιά η Πάφος

Η Πάφος έριξε τη χαριστική βολή στην ΕΝΠ και την έστειλε επίσημα στη Β' Κατηγορία. Η παφιακή ομάδα κέρδισε με 2-0 χάρη στα γρήγορα τέρματα του Μπεριγκό και δυο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος αγκάλιασε την πρωτιά στο β' όμιλο, αφού ξέφυγε στο +7 από τον ΑΠΟΕΛ που αγωνίζεται σε λίγο με τη Σαλαμίνα.

Το παιχνίδι

Τα δυο γρήγορα τέρματα του Μπεριγκό, στο 4' και στο 13', άλλαξαν από πολύ νωρίς τις ισορροπίες στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά και προτού συμπληρωθούν 15 λεπτά αγώνα σκόραραν δις και έβαλαν ισχυρές βάσεις για ακόμη μια νίκη.

Στο 4΄ ο Βα έδωσε στον Μπεριγκό και ο τελευταίος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Εννέα λεπτά μετά ο ίδιος ποδοσφαιριστής με σουτ στην κίνηση διπλασίασε τα τέρματα του και της ομάδας του.

Η Πάφος έλεγχε τον αγώνα, δεν κινδύνεψε καθόλου και στο 21' ο Βα υποχρέωσε τον Γκατσέφσκι σε δύσκολη απόκρουση και με τη βοήθεια του δοκαριού η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Στο 45' σωστά ακυρώθηκε το τέρμα του Μπεριγκό, αφού στο ξεκίνημα της φάσης ο Αουρέλιο ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στην επανάληψη η ΕΝΠ μπήκε καλύτερα και στο 49' πλησίασε στο γκολ, όμως, ο Ρούτκο έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Θεοδώρου.

Με την πάροδο του χρόνου ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τις δυο ομάδες από ένα σημείο και μετά να αποδέχονται τη... μοίρα τους.

Το τριπλό σφύριγμα της λήξης βρήκε την ΕΝΠ και επίσημα στη Β' Κατηγορία και την Πάφο αγκαλιά με την πρωτιά του ομίλου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Έναρξη

4' ΓΚΟΛ! Ο Μπεριγκό είπε ευχαριστώ στην πάσα του Βα και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0

9' Μακρινό συρτό σουτ από τον Μαρκόφσκι, έξω η μπάλα

11΄ Σουτ του Ντένιγκ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

13' ΓΚΟΛ! Ο Μπεριγκό με σουτ στην κίνηση γράφει το 2-0 για την Πάφο

21' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Ο Βα έκανε το σουτ, ο Γκατσέφσκι απέκρουσε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πήγε κόρνερ

45' Ακυρώθηκε τέρμα του Μπεριγκό μετά από υπόδειξη οφσάιντ στον Αουρέλιο

Τέλος ημιχρόνου 2-0

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

49' Ο Ρούτκο απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Θεοδώρου

62' Ο Ντένινγκ είδε τον Ρούτκο εκτός εστίας, αλλά το μακρινό του σουτ ήταν άστοχο

73' Σουτ του Μπελόνε, μπλόκαρε ο Ρούτκο