Επέστρεψε από την «κόλαση» η Σαλαμίνα

Βαθμό ελπίδας πήρε στο Δασάκι η Νέα Σαλαμίνα που κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη να σκοράρει δις και να ισοφαρίσει σε 2-2 τον Εθνικό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, ωστόσο δεν μπόρεσαν να διαφυλάξουν το αποτέλεσμα που θα τους διατηρούσε σε τεράστιο βαθμό στην Α’ κατηγορία. Γκόρουμπετς και Μαΐντεβατς τα τέρματα του Εθνικού, Ντανίλο και Κρεάν οι σκόρερ της Σαλαμίνας.

Το παιχνίδι
Μονόλογος ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Δασάκι. Ο Εθνικός μπήκε πάρα πολύ δυνατά στον αγώνα και έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Βοήθησε σ’ αυτό και το πολύ γρήγορο τέρμα του Γκόρουμπετς που στο 5ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 20ο λεπτο διπλασίασαν τα τέρματα τους με πέναλτι του Μαΐντεβατς. Το 2-0 έδειχνε βαρύ και ασήκωτο για τη Νέα Σαλαμίνα που δεν μπορούσε να αναπτυχθεί και να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Από την άλλη οι κυανόλευκοι αμύνονταν πολύ καλά και στην κόντρα ήταν επικίνδυνοι.

Στην επανάληψη η εικόνα αντιστράφηκε. Η Σαλαμίνα μπήκε πολύ καλύτερα και στη μεγαλύτερη διάρκεια είχε τον Εθνικό στο μισό γήπεδο, ωστόσο δεν είχε τις λύσεις στην τελική προσπάθεια. Το τέρμα του Ντανίλο στο 65’ από το σημείο του πέναλτι έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να κρατούν την μπάλα και να επιδιώκουν να πλησιάσουν την περιοχή του Μπογκατίνοφ, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είχαν ως πρώτο μέλημα τη διαφύλαξη του υπέρ τους αποτέλεσμα. Η πίεση απέφερε καρπούς και στο 82’ ο Κρεαν με εκπληκτική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Εθνικού για το 2-2 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν πρόσφερε περισσότερες συγκινήσεις, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση για την ολική ανατροπή.

Η εξέλιξη του αγώνα

Έναρξη

5' ΓΚΟΛ! Ο Εθνικός ανοίγει το σκορ με δυνατό σουτ του Γκόρουμπετς

20' ΓΚΟΛ! Ο Μαΐντεβατς με εκτέλεση πέναλτι γράφει το 2-0 και δίνει σημαντικό προβάδισμα στον Εθνικό

30' Η Σαλαμίνα προσπαθεί, αλλά δεν μπορεί να διασπάσει την πολύ καλή αμυντική γραμμή του Εθνικού

34' Σουτ από τον Ουαλί, μάζεψε ο Βεσελόφσκι

Τέλος ημιχρόνου 2-0

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο

55' Χωρίς φάσεις το β' ημίχρονο

60' Σουτ από τον Ντανίλο, έβαλαν την κόντρα η αμυντικοί και έδιωξαν την μπάλα

64' ΓΚΟΛ! Ο Ντανίλο με πέναλτι κάνει το 2-1 και δίνει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι

82' ΓΚΟΛ! Η Σαλαμίνα ισοφαρίζει με εκπληκτική κεφαλιά του Κρεάν

89' Σουτ από τον Μουστιβάρ, δύσκολα ο Μπογκατίνοφ

Τέλος αγώνα 2-2

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Ουαλί, Περατικός, Κ.Ηλία, Ντόλεζαλ, Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουμπετς, Κυπριανού, Ταράσοφς, Μάιντεβατς.

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Μιγκελίτο, Μ.Ηλία, Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Ντεϊβίσον, Κοστόφσκι, Χριστοφή, Σάβιτς.

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισοκό, Κρεάν, Ντανίλο, Οσέι, Τσουκαλάς, Νικολάου, Χριστοφόρου, Σμοφς, Σανκό.

Στον πάγκο: Κίσσας, Ανδρέου, Λοράν, Λεμέσιος, Παύλου, Μουστιβάρ, Ντουβεντρού, Βάγκνερ, Σιαθάς.