Ισοπαλία για το φινάλε!

Ομόνοια και Απόλλωνας στη τελευταία αγωνιστική των φετινών μπαράζ εξήλθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο ΓΣΠ. Σκόραρε πρώτος ο Κακουλλής στο 62΄, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ο Ματέι από τα 11 βήματα στο 85’.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν περισσότερο τακτικό, είχαμε κάποιες ατομικές προσπάθειες από τους παίκτες αλλά οι πλείστες ημιτελείς. Οι άμυνες και οι τερματοφύλακες ήταν σταθεροί και οι δύο ομάδες είχαν από μια μεγάλη φάση.

Αρχικά ο Τσέποβιτς εντός περιοχής νικήθηκε από τον Γιοβάνοβιτς, ενώ στη συνέχεια ο Γκεριέ με σουτ σημάδεψε το δοκάρι (άγγιξε τη μπάλα ο Φαμπιάνο). Έτσι Ομόνοια και Απόλλωνας πήγαν στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα στο 0-0.

Στην επανάληψη ήρθαν και οι αλλαγές από τους δύο τεχνικούς, στο 52’ ακυρώθηκε γκολ του Μπένσοπ και γενικά ο ρυθμός ήταν καλύτερος.

Οι δύο αντίπαλοι προσπαθούσαν να φτάσουν στο γκολ και πρώτοι τα κατάφεραν οι γηπεδούχοι αφού ο Κακουλλής στο 62’ εντός μικρής περιοχής πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 1-0.

Οι κυανόλευκοι της Λεμεσού προσπάθησαν να αντιδράσουν, ενώ οι πράσινοι είχαν και δοκάρι με τον Τζιωνή στο 65’. Απάντησε σε ευκαιρίες ο Απόλλωνας αφού ο Μπένσοπ στο 67’ από κοντά αστόχησε.

Τα λεπτά κυλούσαν, και οι παίκτες του Πετράκη στο 83’ κέρδισαν πέναλτι μετά από σουτ του Γιαννιώτα και χέρι του Χούμποτσαν (χρειάστηκε η παρέμβαση του VAR).

Ο Ματέι κέρδισε τον Φαμπιάνο, είχαμε το 1-1 και μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι. Έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες και στο τριφύλλι πανηγύρισαν έξαλλα στη φιέστα τους για το 21ο πρωτάθλημα.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου (47'Μαυρίας - 70'Κούσουλος), Λανγκ, Λούφτνερ (53'Χούμποτσαν), Γκόμεθ, Γκόμες, Τιάγκο, Παπουλής (47'Κακουλλής), Τζιωνής, Τσέποβιτς (47'Ντούρις).

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Σακέτι, Ντένιτς (79'Μάρκοβιτς), Μπίσεσβαρ (79'Ματέι), Πίττας (79'Μαλεκκίδης), Πέδρο, Κατελάρης, Χάμπος, Γκεριέρ, Μπένσοπ (69'Νταμπό), Φιλιώτης (69'Γιαννιώτας).

Κίτρινες: Λανγκ, Χούμποτσαν / Σακέτι, Μάρκοβιτς