Ο Ζάκπα κράτησε όλη τη… Δόξα για τον Εθνικό!

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες επισκέψεις στο «Μακάρειο» υπό τον Ηλία Χαραλάμπους πανηγύρισε ο Εθνικός, ο οποίος επικράτησε 1-0 της Δόξας, για την ένατη αγωνιστική των πλέι άουτ στο πρωτάθλημα CYTA 2020/21.

Με την επιτυχία αυτό ο σύλλογος της Άχνας επέστρεψε στα τρίποντα μετά από δύο αγωνιστικές και έφτασε στους 41 βαθμούς, έναν λιγότερο από το σωματείο της Κατωκοπιάς που μπήκε ξανά και για τα καλά στην… πρίζα σε ό,τι αφορά την παραμονή.

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό μέχρι και το 20ό λεπτό, Ζάκπα (16’) και Σαντίκ (20’) σπατάλησαν τις πιο αξιόλογες ευκαιρίες μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο. Ακολούθως και οι δύο ομάδες έγιναν πολύ πιο προσεκτικές, με αποτέλεσμα να μη δημιουργηθούν άλλες αξιοσημείωτες φάσεις μέχρι την ανάπαυλα.

Το σκηνικό διατηρήθηκε απαράλλακτο και στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου μέρους, εξ ου και οι Σατσιάς και Χαραλάμπους προχώρησαν σε αλλαγές στο μεσοεπιθετικό κομμάτι. Καρπούς έδρεψε ο τεχνικός του Εθνικού, ο οποίος στο 65’ σε μια γρήγορη επίθεση άνοιξε το σκορ: ο Ουαλί τροφοδότησε εντός περιοχής τον Ζάκπα, ο οποίος με προσποίηση «ξάπλωσε» τον Μουκτάρη και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Δόξα απώλεσε ευκαιρίες για την ισοφάριση (78’ Κάρλος, 79’ Τραϊτσέφσκι, 91’ Γκολομπάρτ), ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Εθνικός είχε και τις ευκαιρίες (93’ Παπαγεωργίου) και τις προϋποθέσεις (94’ Ζάκπα) να φτάσει και σε δεύτερο γκολ.

ΔΟΞΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ         0-1 (7.5)
Γήπεδο:
Μακάρειο
Σκόρερ: 65’ Ζάκπα
Διαιτητές: Γιώργος Νικολάου - Πέτρος Πέτρου, Ιωάννης Λαζάρου - Κωνσταντίνος Φελλάς
VAR: Μάριος Χριστοφόρου / AVAR: Μιχάλης Σωτηρίου
Κίτρινες: Καλό, Μουκτάρης, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Εγγλέζου, Ολιβέιρα, Ασαμόα / Ζάκπα, Ντόλεζαλ, Ταράσοβς
ΔΟΞΑ (4-4-2): Σισκόφσκι - Άδωνη (79’ Ζίλσον), Γκολομπάρτ, Μουκτάρης, Εγγλέζου (79’ Γκλίσιτς) - Μπόλιεβιτς (69’ Αμντί), Τραϊτσέφσκι (79’ Ολιβέιρα) - Καλό (62’ Κάρλος), Ασαμόα - Κίκας, Σαντίκ.
ΕΘΝΙΚΟΣ (4-2-3-1): Μπογκατίνοφ - Κυπριανού, Περατικός, Ταράσοφς, Γκόρουπετς - Μιγκελίτο (55’ Κ. Ηλία), Χουντόμπιακ - Ζάκπα, Ντόλεζαλ (80’ Ντέιβισον), Ουαλί - Μάιντεβατς (55’ Μ. Ηλία).

Το SPORTIME σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης:
1' Σέντρα στον αγώνα!
4' Δίχως αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής το παιχνίδι
6' Κίτρινη στον Καλό για φάουλ στον Ουαλί
10' Σέντρα του Εγγλέζου, κεφαλιά του Σαντίκ, άστοχη
14' Κίτρινη στον Μουκτάρη για φάουλ στον Ζάκπα
16' Σέντρα του Χουντόμπιακ, προβολή στο δεύτερο δοκάρι του Ζάκπα, λίγο άουτ
20' Σέντρα του Ασαμόα, αμαρκάριστος στο πρώτο δοκάρι ο Σαντίκ με τον... ώμο στέλνει την μπάλα άουτ
30' Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία δέκα λεπτά
38' Κίτρινη στον Τραϊτσέφσκι για φάουλ στον Ντόλεζαλ
43' Εντός περιοχής σουτ του Σαντίκ, στα χέρια του Μπογκατίνοφ
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
47' Κίτρινη στον Ζάκπα για φάουλ στον Μουκτάρη
55' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό: Κ. Ηλία και Μ. Ηλία αντί των Μιγκελίτο και Μάιντεβατς αντιστοίχως
58' Εντός περιοχής σουτ του Ουαλί, πάνω από την εστία
62' Αλλαγή για τη Δόξα: Κάρλος αντί Καλό
65' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ!
Από πάσα του Ουαλί ο Ζάκπα μέσα στην περιοχή με μια προσποίηση ρίχνει στο έδαφος τον Μουκτάρη και με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
67' Αλλαγή για τον Εθνικό: Παπαγεωργίου αντί Ουαλί
68' Κίτρινη στον Σαντίκ για φάουλ στον Κυπριανού
69' Αλλαγή για τη Δόξα: Αμντί αντί Μπόλιεβιτς
70' Κίτρινη στον Εγγλέζου για διαμαρτυρία
78' Κάθετη του Τραϊτσέφσκι στον Κάρλος, του οποίου το πλασέ από τη μικρή περιοχή δεν βρίσκει στόχο
79' Σέντρα-σουτ του Τραϊτσέφσκι, λίγο πάνω από την οριζόντια δοκό
79' Τριπλή αλλαγή για τη Δόξα: Ζίλσον, Ολιβέιρα και Γκλίσιτς αντί των Άδωνη, Τραϊτσέφσκι και Εγγλέζου
80' Αλλαγή για τον Εθνικό: Ντέιβισον αντί Ντόλεζαλ
80' Κίτρινη στον Ντόλεζαλ για καθυστέρηση στην αποχώρηση από το γήπεδο
85' Κίτρινη στον Ταράσοβς για διαμαρτυρία
87' Κίτρινη στον Ολιβέιρα για φάουλ στον Χουντόμπιακ
90' Πέντε λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
91' Κόρνερ του Γκλίσιτς, κεφαλιά του Γκολομπάρτ, η μπάλα άουτ
93' Σε αντεπίθεση ο Μ. Ηλία βρίσκει εντός περιοχής τον Παπαγεωργίου, στο σουτ του οποίου βάζει σωτήρια κόντρα ο Γκλίσιτς
96' Τέλος αγώνα!
96' Κίτρινη στον Ασαμόα για φάουλ στον Χουντόμπιακ σε φάση λίγα δευτερόλεπτα πιο πριν.