Με δύο γκολ του Τσουκαλά, στον Ερμή είπε… «άντε γεια»!

Την πρώτη νίκη της υπό τον Κωνσταντίνο Μηνά πανηγύρισε η Νέα Σαλαμίνα χάρη στο εντός έδρας 3-1 επί του Ερμή, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής των πλέι άουτ στο πρωτάθλημα CYTA 2020/21.

Οι «ερυθρόλευκοι» τερμάτισαν ένα σερί έξι αγωνιστικών άνευ νίκης (0-3-3) και με το δεύτερο τρίποντό τους στη β’ φάση έφτασαν τους 38 βαθμούς, έξι περισσότερους από τους «φτεροπόδαρους», οι οποίοι γνώρισαν δεύτερη συναπτή ήττα και παραμένουν στην προτελευταία θέση του ομίλου.

Οι (τύποις) φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με την πρώτη τελική τους στην αντίπαλη εστία: από σέντρα του Δημητρίου ο Φόλπρεχτ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στη γωνία του Βεσελόφσκι (4’).

Η απάντηση των γηπεδούχων υπήρξε άμεση: από βαθιά μπαλιά του Καμισοκό ο Ντίας απέτυχε ν’ απομακρύνει, ο Ντανίλο μπήκε στην περιοχή και με πλασέ διαμόρφωσε το 1-1 (9’). Η Σαλαμίνα ολοκλήρωσε την ανατροπή της στο 17’: από εκτέλεση φάουλ του Οσέι η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Τσουκαλάς την έστειλε στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας.

Ο Δασκαλάκης έριξε στο παιχνίδι τον Κοβάτσεβιτς πριν το ημίωρο, ωστόσο μέχρι την ανάπαυλα ο Ερμής δεν απείλησε -μ’ εξαίρεση μια εκτέλεση φάουλ του Γκάταριτς (36’).

Μετά την ανάπαυλα ο Βεσελόφσκι εξουδετέρωσε δύσκολα εκτέλεση φάουλ του Φόλπρεχτ (47’) και λίγο αργότερα ο Τσουκαλάς με σουτ από το ύψος της περιοχής έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Σαλαμίνα (49’).

Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν φτάσει και σε τέταρτο τέρμα στις σπουδαίες ευκαιρίες των Μουστιβάρ (61’) και Οσέι (69’), ενώ για τους «φτεροπόδαρους» ο νεοεισελθών Φάλποουρτ αστόχησε εξ επαφής και με τον Βεσελόφσκι εξουδετερωμένο στο 71’ και ο Παπαθανασίου λάθεψε στο σημάδι του σε κεφαλιά εντός περιοχής στο 84’.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΕΡΜΗΣ        3-1 (7.5)
Γήπεδο:
N. PAPAS GROUP Αμμόχωστος-Επιστροφή
Σκόρερ: 9’ Ντανίλο, 17’, 49’ Τσουκαλάς / 4’ Φόλπρεχτ
Διαιτητές: Szymon Marciniak - Νίκος Εγγλέζου, Όμηρος Τζιωρτζής - Νικόλας Νεοκλέους
VAR: Tomaz Adam Musial /  AVAR: Βασίλης Δημητρίου
Κίτρινες: Μουστιβάρ, Τσουκαλάς / Σάαντο, Ντίας, Παντελή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ (3-4-2-1): Βεσελόφσκι - Χριστοφόρου, Τσμοβς, Καμισοκό - Σεργίου, Τσουκαλάς, Μουστιβάρ, Νικολάου (88’ Μπρένο) - Σιαθάς (67’ Κρεάν), Οσέι (77’ Σανκό) - Ντανίλο.
ΕΡΜΗΣ (4-4-2): Φιρινίδης - Σάαντο (28’ Κοβάτσεβιτς), Ντίας (46’ Παντελή), Γαβριήλ, Δημητρίου - Σιντιμπέ - Κυριακίδης (67’ Παπαθανασίου / 84’ Κύπρου), Καραγκούνης - Φόλπρεχτ - Γκάταριτς (67’ Φάλποουρτ), Ρουσιάς.

Το SPORTIME σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης:
1' Σέντρα στον αγώνα!
1' Κίτρινη στον Σάντο για τράβηγμα του Οσέι από τη φανέλα
4' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΕΡΜΗΣ!
Από σέντρα του Δημητρίου με το δεξί ο Φόλπρεχτ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή νικά τον Βεσελόφσκι και ανοίγει το σκορ. Πρώτο γκολ στη σεζόν για τον Τσέχο.
9' ΓΚΟΛ! 1-1 Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ!
Βαθιά μπαλιά του Καμισοκό για τον Ντανίλο, ο Ντίας αποτυγχάνει να απομακρύνει και ο επιθετικός της Σαλαμίνας μπαίνει στην περιοχή με την μπάλα και πλαασάρει ψύχραιμα τον Φιρινίδη. Ενδέκατο τέρμα για τον Βραζιλιάνο στο πρωτάθλημα.
17' ΓΚΟΛ! 2-1 Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ!
Από εκτέλεση φάουλ του Οσέι η μπάλα χτυπά στο τείχος, παίρνει ύψος, προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι, αναπηδά μπροστά από τη γραμμή τέρματος και ο Τσουκαλάς με κεφαλιά σε κενή εστία δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους. Πρώτο γκολ στη σεζόν για τον Ελλαδίτη.
28' Αλλαγή για τον Ερμή: Κοβάτσεβιτς αντί Σάαντο
36' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάταριτς, η μπάλα λίγο άουτ
38' Κόρνερ του Οσέι, κεφαλιά του Καμισοκό, η μπάλα άουτ
42' Κίτρινη στον Μουστιβάρ για φάουλ στον Σιντιμπέ
45' Ένα λεπτό ο πρόσθετος χρόνος
46+2' Κίτρινη στον Ντίας για φάουλ στον Οσέι
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Αλλαγή για τον Ερμή: Παντελή αντί Ντίας

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
48' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Φόλπρεχτ, αποκρούει δύσκολα ο Βεσελόφσκι
49' ΓΚΟΛ! 3-1 Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ!
Σε σουτ του Οσέι ο Σιντιμπέ απομακρύνει, ο Τσουκαλάς από το ύψος της περιοχής επιχειρεί διαγώνιο σουτ που καταλήγει στα δίχτυα του Φιρινίδη.
51' Κίτρινη κάρτα στον Τσουκαλά για φάουλ στον Γκάταριτς
61' Σέντρα του Σεργίου, εντός περιοχής κεφαλιά του αμαρκάριστου Μουστιβάρ, η μπάλα λίγο άουτ
67' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα: Κρεάν αντί Σιαθά
67' Διπλή αλλαγή για τον Ερμή Παπαθανασίου και Φάλποουρτ αντί των Κυριακίδη και Γκάταριτς αντιστοίχως
69' Κάθετη ασίστ του Κρεάν στον Οσέι, ο οποίος εντός περιοχής και τετ α τετ με τον Φιρινίδη στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
71' Σουτ του Ρουσιά, ασταθής απόκρουση του Βεσελόφσκι, στην επαναφορά ο Φάλποουρτ με τραγικό πλασέ σπαταλά κορυφαία ευκαιρία για το 3-2
76' Κίτρινη στον Παντελή για φάουλ στον Νικολάου
77' Αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Σανκό αντί Οσέι
84' Σέντρα του Ρουσιά κεφαλιά του Παπαθανασίου, λίγο πάνω από την εστία του Βεσελόφσκι
84' Αλλαγή για τον Ερμή: Κύπρου αντί Παπαθανασίου
88' Αλλαγή για τη Σαλαμίνα: Μπρένο αντί Νικολάου
90' Τρία λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
91' Εντός περιοχής κεφαλιά του Ρουσιά στα χέρια του Βεσελόφσκι