Πάτησε κορυφή και περιμένει ο Απόλλωνας!

Ο Απόλλωνας για την 8η αγωνιστική των μπαράζ κέρδισε την ΑΕΚ με 3-1 στο Τσίρειο. Από ένα γκολ οι Νταμπό, Φιλιώτης και Μπίσεσβαρ, ισοφάρισε προσωρινά ο Ακοράν. Είχαν και δοκάρι οι φιλοξενούμενοι στο 1-1 με δράστη τον Ναούμ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά, με την ΑΕΚ να επιχειρεί να κυκλοφορήσει την μπάλα έχοντας την κατοχή. Ο Απόλλωνας από την άλλη πίεζε ψηλά για να κλέψει μπάλες, κάτι που έπρατταν και οι φιλοξενούμενοι αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι στο 7’ και στο 8’ έφτασαν με αξιώσεις στην περιοχή του Μολ, όμως δεν βρήκαν δίχτυα και το 0-0 παρέμεινε. Με το πέρασμα του χρόνου η υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη, η ΑΕΚ κυρίως από τα άκρα και ο Απόλλωνας κυρίως από τον κεντρικό διάδρομο εκδήλωναν τις επιθέσεις τους και στο 24’ ο Ακοράν έχασε μια μεγάλη φάση για τους κιτρινοπράσινους με το πλασέ του να σταματά στον Γκεριέ προ εστίας.

Στο επόμενο διάστημα ο ρυθμός έπεσε, ήρθε η αναγκαστική αλλαγή μετά από πρόβλημα του Ντιγκινί στο γόνατο και ο Μπίσεσβαρ πήρε τη θέση του. Και εκεί που όλα έδειχναν πως το αποτέλεσμα ημιχρόνου θα είναι το 0-0 ήρθε ο Νταμπό με προβολή να σκοράρει και να μπει στην πορεία της μπάλας μετά από μακρινό σουτ του Ντένιτς.

Ο Απόλλωνας πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του (1-0) αλλά η ΑΕΚ στην αρχή της επανάληψης τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα αφού ο Ακοράν στο 2ο δοκάρι καραδοκούσε και με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Γιοβάνοβιτς για το 1-1. Και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ναούμ σημάδεψε το δοκάρι και έχασε χρυσή ευκαιρία για να γυρίσει το παιχνίδι.

Οι κυανόλευκοι έδειχναν επηρεασμένοι, δεν μπορούσαν να φτιάξουν φάσεις και στο 57’ ήρθε ο Μπίσεσβαρ για να αναγκάσει τον Μολ σε δύσκολη επέμβαση. Θα μπορούσε να το πει κάποιος και προμήνυμα αυτό αφού ο Φιλιώτης τρία λεπτά μετά (60’) εντός περιοχής έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη των φιλοξενούμενων και κατέληξε στο βάθος της εστίας για το 2-1.

Μάλιστα οι παίκτες του Πετράκη πέτυχαν και τρίτο γκολ αφού ο Μπίσεσβαρ στο 65’ είδε την μπάλα στρωμένη μπροστά του και από κοντά νίκησε τον Μολ για το 3-1.

Οι Λαρνακείς αντέδρασαν με διπλή αλλαγή, ανέβασαν στροφές και έχασαν τρεις σημαντικές φάσεις με τον ίδιο δράστη. Τον Ακοράν! Αρχικά στο 72’ ο Γιοβάνοβιτς του είπε «όχι» με δυσκολία, στο 74’ ο Γιούστε προ της γραμμής έδιωξε την μπάλα ενώ στο 75’ η μπάλα σταμάτησε σε σώματα αμυντικών το πλασέ του Ισπανού.

Μετά από αυτή την εξέλιξη ο Πετράκης προχώρησε και αυτός σε αλλαγές, φρέσκαρε την μεσαία του γραμμή και ο ρυθμός έπεσε.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, ο Απόλλωνας κέρδισε με 3-1 και έτσι ανέβηκε στην κορυφή μαζί με την Ομόνοια η οποία αύριο υποδέχεται την ΑΕΛ.

Την επόμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας υποδέχεται τον Ολυμπιακό ενώ η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει την Ομόνοια. Τέλος, απομένουν άλλα δύο παιχνίδια πρωταθλήματος και είμαστε στην τελική κρίσιμη ευθεία που θα κρίνει τα πάντα.

Απόλλωνας: Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Γκεριέρ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Χάμπος (Μάρκοβιτς 70'), Ντένιτς, Ματέι (78' Σακέτι) , Φιλιώτης (78' Ψύχας), Ντιγκινί (Μπίσεσβαρ 40'), Νταμπό (Μπένσοπ 70')

ΑΕΚ: Μολ, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (Σπόλιαριτς 68'), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Νάντο (Καλαϊντζής 82'), Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (89' Σούτερντεν), Ναούμ (Φλοριάν 68')

Κίτρινες: Χάμπος, Ματέι / -