Σημαντικός βαθμός για Εθνικό, νέα γκέλα για ΑΠΟΕΛ

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι στο Δασάκι, ανάμεσα στον Εθνικό και τον ΑΠΟΕΛ, για την 8η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος. Οι δυο ομάδες σκόραραν από ένα τέρμα και πήραν από ένα βαθμό, με τους γαλαζοκίτρινους να ανοίγουν το σκορ με τον Μπεν Σαχάρ και τους κυανόλευκους να ισοφαρίζουν με τον Ζάκπα. Στους 47 βαθμούς ο ΑΠΟΕΛ, στους 38 ο Εθνικός και στο +3 από τη Νέα Σαλαμίνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με γρήγορο γκολ ξεκίνησε το παιχνίδι στο Δασάκι, με τον Μπεν Σαχάρ με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής να βάζει σε θέση οδηγούν τον ΑΠΟΕΛ, μόλις στο 4ο λεπτό.

Ο Εθνικός με την πάροδο του χρόνου ισορρόπησε τον αγώνα και κέρδιζε μέτρα, με απώτερο στόχο να φέρει τον αγώνα στα ίσα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός ήταν σχετικά καλός, όμως, οι φάσεις στις δυο εστίες ήταν ελάχιστες. Στο 36’ οι γηπεδούχοι, στην πρώτη τους καλή επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή, ισοφάρισαν σε 1-1, με κοντινή προβολή του Ζάκπα.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν καταγράφηκε κάτι αξιοσημείωτο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο αποτέλεσμα.
Παρόμοια ήταν η εικόνα στο β’ ημίχρονο, με το ρυθμό να είναι καλός και η μπάλα να πηγαινοέρχεται απο τη μια εστία στην άλλη, αλλά οι καλές φάσεις να είναι πολύ λίγες.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη καταγράφηκε στο 63’ όταν ο Γκάρνερ πρώτα με κοντινή κεφαλιά και ακολούθως –από το ίδιο σημείο- με σουτ, υποχρέωσε τον Μπογκατίνοφ σε ισάριθμες αποκρούσεις.

Η επόμενη καλή ευκαιρία σημειώθηκε στο 89', όταν ο Μάριος Ηλία ήταν έτοιμος να σουτάρει για το 2-1, όμως, ο Σάντος με αυτοθυσία έπεσε και απέτρεψε το σχεδόν σίγουρο τέρμα του Κύπριου διεθνή επιθετικού.