Κορυφή και περιμένει!

Η ΑΕΛ έφτασε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης για να πανηγυρίσει μία σπουδαία και στενή νίκη στην Αρένα, μ' ενα γκολ του Ντανίλο στο 84' που την έφερε στην κορυφή! Στους 68 βαθμούς η λεμεσιανή ομάδα που θα περιμένει το αποτέλεσμα από το ΓΣΠ, ανάμεσα σε Ομόνοια και Ολυμπιακό. Αν και η ΑΕΚ στάθηκε πολύ καλά αμυντικά στον αγώνα, στα τελευταία λεπτά, δέχθηκε το γκολ, έτσι δεν δόθηκε συνέχεια στις νίκες μετά την Ανόρθωση, χάνοντας και έδαφος από την 4η θέση.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Σ’ ένα πρώτο ημίχρονο μέτριου θεάματος, ΑΕΚ και ΑΕΛ πήγαν στα αποδυτήρια του ΑΕΚ Αρένα χωρίς γκολ (0-0). Ο Ντούσαν Κέρκεζ αν και αρχικά είδε την ομάδα του να μπαίνει με περισσότερο επιθετικό προσανατολισμό στο παιχνίδι, έχοντας την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας για περίπου ένα 20άλεπτο, εντούτοις στην πορεία ο τρελός αυτός ρυθμός κόπασε για τους φιλοξενούμενους πηγαίνοντας στην ανάπαυλα μ’ ένα σκορ που φυσικά δεν ήταν στα υπέρ τους.

Οι φάσεις μέχρι το 13’ που δημιούργησε ήταν καλές, δεν τις χαρακτηρίζουμε όμως και αξιόλογες, ούτε μέτρησαν ως τελικές.

Στο 14‘ η πρώτη καλή ευκαιρία για τους παίκτες του Κέρκεζ, ήρθε μέσα από ένα στημένο με τον Τεσέιρα  να κάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Μετά από αυτό ακολούθησε η μία και μοναδική τελική για την ΑΕΚ στο α’ μέρος αυτή στο 17, με κεφαλιά του Τολμές, μετά από σέντρα του Μακρή, η μπάλα όμως πέρασε μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.

Η ΑΕΛ φαινόταν ότι έψαχνε το γκολ, όμως ούτε οι φάσεις με τον Μαε και Μηνά Αντωνίου δεν ήταν αρκετές, ώστε να στείλει τη μπάλα στο πλεκτό του Μολ.

Ο Μαέ στο 33’ κατέγραψε την καλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του. Αφού ελευθερώθηκε με ωραία κίνηση εκτός περιοχής, έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μολ, ενώ στο ένα πολύ καλό και δυνατό σουτ του Αντωνίου από πλάγια εντός περιοχής, δεν ήταν επίσης αρκετό για να σημειωθεί το πρώτο γκολ της αναμέτρησης.

Σε αναγκαστική αλλαγή προχώρησε με το καλημέρα του β' μέρους ο Σωφρόνης Αυγουστή. Ο τεχνικός της ΑΕΚ, είδε τον Τάντι να πέφτει στο έδαφος κρατώντας τον δεξί αστράγαλο του, ένας τραυματισμός που δεν του επέτρεπε να συνεχίσει. Στο 49' της αναμέτρησης λοιπόν, ο Θωμάς Ιωάννου ήταν αυτός που πήρε τη θέση του τραυματία Τάντι.

Ένα πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη της αναμέτρησης, δεν είχε επιφέρει απολύτως τίποτα στο παιχνίδι με τις ΑΕΚ και ΑΕΛ να κυκλοφορούν χωρίς αποτέλεσμα τη μπάλα.

Ένα σουτ στο 62' από τον Τόρες, ήταν αρκετά άστοχο, ώστε να μπορέσει η ΑΕΛ να πετύχει κάτι καλό.

Σ' ένα δίλεπτο είδαμε δύο πολύς καλές φάσεις στην αναμέτρηση, ίσως τις καλύτερες στη ροή του αγώνα. Αρχικά η ΑΕΚ βρήκε δοκάρι με τον Μικέλ Γκονζάλεζ, με τον αμυντικό της ΑΕΚ να βρίσκει διάδρομο, να δοκιμάζει το σουτ και η μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βοζίνια!

Η ΑΕΛ απάντησε άμεσα με σουτ του Ντανίλο εντός περιοχής, η μπάλα όμως πέρασε μόλις έξω. Στο 75' η ΑΕΛ είχα άλλη μία ευκαιρία με σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Μολ.

Ο χρόνος περνούσε και η ομάδα που θα σκόραρε θα ήταν και η νικήτρια. Ο Ντανίλο στο 84′ με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Μολ για το 0-1, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό στην αναμέτρηση.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Μολ, Θάντι (49’Ιωάννου/ 87’Μοϊσόφ ), Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Τρισκόφσκι, Νάντο (64′ Ακοράν), Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Φλοριάν, Μακρής (87′ Ναράνχο)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Μεντόγεβιτς, Τεξέιρα, Μπρούνο Σάντος, Μηνάς Αντωνίου, Νταβόρ Ζντραφκόφσκι, Σίτο Ριέρα (90+3' Αντάμοβιτς), Ντανίλο (89’ Πσισιέ), Αντρέας Αβραάμ (46’ Έουλερ), Τόρες, Ράιαν Μαέ (90+2’ Μπάμπιτς)

Κίτρινες:  Σπιρόφσκι / Ζντραφκόφσκι, Ντανίλο