Serial killers οι Γκάρνερ και Βάγκνερ, αλλά... winner ο Σαχάρ!

Την τρίτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα στην τρέχουσα περίοδο πανηγύρισε ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος με τέρμα του νεοεισελθόντος Μπεν Σαχάρ λίγο πριν την εκπνοή των καθυστερήσεων επικράτησε 2-1 στο Ν. PAPAS GROUP Αμμόχωστος-Επιστροφή.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 43 βαθμούς (στο +4 από τη δεύτερη στον όμιλο Πάφο), ενώ η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 32 και κινδυνεύει να υποχωρήσει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι (4’ Ζαχίντ) και άνοιξαν το σκορ στο 5’, όταν από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων ο Ενσούε τροφοδότησε τον Εντονγκαλά, από τη σέντρα του οποίου ο Γκάρνερ με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Βεσελόφσκι. Για τον Άγγλο επιθετικό ήταν το τέταρτο τέρμα σε ισάριθμα παιχνίδια του στη β’ φάση του πρωταθλήματος και το όγδοο στις τελευταίες επτά συμμετοχές του!

Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν την πρώτη τους αξιόλογη φάση λίγο μετά μέσα του πρώτου ημιχρόνου (24’ Βάγκνερ) και στο επόμενο λεπτό θα έπρεπε να είχαν ισοφαρίσει, όμως το σουτ του αμαρκάριστου Μουστιβάρ από το ύψος του πέναλτι ήταν παντελώς άστοχο.

Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Ενσούε ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Σιέλη, ενώ ο Ζαχίντ για δεύτερη φορά λάθεψε ελάχιστα στο σημάδι του (43’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ έφτιαξε φάσεις (56’ Γκάρνερ, 61’ Εντονγκαλά, 66’ Ανουάρ, 70’ Λουντεμό), ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε το γκολ στην πρώτη της καλή ευκαιρία: σε φάση διαρκείας ο (νεοεισελθών) Κρεάν έδωσε αριστερά στον (νεοεισελθόντα) Νικολάου, εκείνος σέντραρε, ο (νεοεισελθών) Πικής κατέβασε και ο Βάγκνερ με σουτ που άλλαξε ελαφρώς πορεία έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ουζόχο για το 1-1 (73’).

Ο Πουρσαϊτίδης έριξε στο παιχνίδι τον Σαχάρ (87'), είδε την ομάδα του να γλιτώνει την ανατροπή στις ευκαιρίες των Κρεάν (89') και Πική (90') και τον Ισραηλινό επιθετικό να τον δικαιώνει για την εμπιστοσύνη και με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κλωναρίδη να διαμορφώνει το τελικό 2-1 στο 94'.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΑΠΟΕΛ       1-2 (4.4)
Γήπεδο:
N. PAPAS Group Αμμόχωστος-Επιστροφή
Σκόρερ: 73’ Βάγκνερ / 5’ Γκάρνερ, 94’ Σαχάρ
Διαιτητές: Γιώργος Νικολάου - Μάριος Δημητριάδης, Πέτρος Πέτρου - Παναγιώτης Χατζηγεωργίου
VAR: Λούκας Σωτηρίου / AVAR: Κυριάκος Χριστοδούλου
Κίτρινες: Μουστιβάρ, Τσμοβς, Κονφέ / Λουντεμό, ντε Βινσέντι
ΣΑΛΑΜΙΝΑ (4-3-3): Βεσελόφσκι - Σεργίου, Χριστοφόρου, Τσμοβς, Μπρένο (46’ Κρεάν) - Σανκό, Κονφέ, Μουστιβάρ (46’ Πικής) - Σιαθάς (46’ Νικολάου), Βάγκνερ, Ντουβεντρού.
ΑΠΟΕΛ (4-2-3-1): Ουζόχο - Ενσούε (39’ Σιέλης), Βινίσιους, Σάντος, Σαμπάλα - Ανουάρ, Λουντεμό (76’ ντε Βινσέντι) – Εντονγκαλά (87’ Σαχάρ), Ζαχίντ, Κατσαντώνης (46’ Κλωναρίδης) - Γκάρνερ.