Ματσάρα με τα όλα της, αλλά χωρίς νικητή

Τέσσερα γκολ, άλλες τόσες μεγάλες ευκαιρίες, ανατροπές και… επιστροφές περιελάμβανε το μενού του αγώνα Καρμιώτισσα-Ερμής, με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της τέταρτης αγωνιστικής στο β’ όμιλο των πλέι οφ.

Το μόνο που δεν είχε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» ήταν νικητή, καθώς οι δύο αντίπαλοι συμβιβάστηκαν με το 2-2 που έφερε τη μεν οικοδέσποινα στους 22 βαθμούς, τον δε φιλοξενούμενο στους 29.

Ο σύλλογος των Πάνω Πολεμιδιών απείλησε πρώτος (13’ Χατζηβασίλης) και άνοιξε το σκορ στο 14’, όταν από κόρνερ του Μ. Σασί και κεφαλιά του Ρόμο ο Χατζηβασίλης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι «φτεροπόδαροι» ισοφάρισαν με τη συμπλήρωση μισής ώρας: ο Μέιρα πήρε από τον Γκάταριτς, πέρασε ασίστ στον Κοβάτσεβιτς και εκείνος με λόμπα προ του εξερχόμενου Κίττου πέτυχε το 1-1. Λίγο πριν την ανάπαυλα ο σύλλογος της Αραδίππου έφτασε στην ανατροπή: ο Χολτ βρήκε στα αριστερά τον Δημητρίου, εκείνος γύρισε στον Φάλποουρτ, ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στην πάνω αριστερή γωνία του Κίττου (41’).

Μετά την ανάπαυλα ο Ερμής έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για το 3-1 (55’ Μέιρα, 70’ Κύπρου και Γκάταριτς) και το… πλήρωσε, καθώς στην πρώτη αξιόλογη επίθεσή της η Καρμιώτισσα ισοφάρισε: από κεφαλιά του Χατζηβασίλη ο Χολτ δοκίμασε να γυρίσει με το κεφάλι την μπάλα στον Καϊκέ, ο Ρόμο παρενεβλήθη, έκλεψε την μπάλα και την γύρισε στη μικρή περιοχή, όπου ο Χατζηβασίλης την έστειλε στα δίχτυα (73’).

Στο 88’ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν ολοκληρώσει τη δική τους ανατροπή, αλλά ο Καϊκέ νίκησε τον Κωμοδίκη στο τετ α τετ.

Δείτε και αυτό: Κυπελλούχοι πριν 20 χρόνια

Η εξελιξη του αγώνα:
1' Σέντρα στον αγώνα!
4' Εκτός περιοχής σουτ του Χολτ, αποκρούει ο Κίττος
10' Μακρινό, συρτό σουτ του Ρέινολντς, άστοχο
13' Σέντρα του Μ. Σασί, στο δεύτερο δοκάρι η εξ επαφής κεφαλιά του Χατζηβασίλη αποκρούεται σε κόρνερ από τν Φούφλιας
14' ΓΚΟΛ! 1-0 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ!
Ο Μ. Σασί εκτελεί το κόρνερ, ο Ρόμο παίρνει την κεφαλιά και ο Χατζηβασίλης με προβολή σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα και ανοίγει το σκορ
23' Κίτρινη στον Κοβάτσεβιτς για θέατρο
28' Μικρή διακοπή στο παιχνίδι για τραυματισμό του Καϊκέ σε σύγκρουσή του με τον Πέρετς
30' ΓΚΟΛ! 1-1 Ο ΕΡΜΗΣ!
Σε μια γρήγορη επίθεση ο Μέιρα βγάζει τετ α τετ με τον Κίττο τον Κοβάτσεβιτς, ο οποίος με λόμπα ισοφαρίζει
39' Κίτρινη στον Χρισοφή για φάουλ στον Γκάταριτς
41' ΓΚΟΛ! 2-1 Ο ΕΡΜΗΣ!
Από γύρισμα του Δημητρίου ο Φάλποουρτ με φαλτσαριστό σουτ εντός περιοχής στέλνει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Κίττου
45' Δύο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
45+1' Ο Στυλιανού ανακόπτει επικίνδυνη σέντρα για τον Κοβάτσεβιτς και δείχνει να έχει τραυματιστεί
45+3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
47' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μάριος Στυλιανού που έχει περάσει ήδη εκτός αγωνιστικού χώρου
51' Πρώτη αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Κωμοδίκης αντί Στυλιανού
55' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέιρα, η μπάλα λίγο άουτ
65' Πρώτη αλλαγή για τον Ερμή: Κύπρου αντί Κοβάτσεβιτς
70' Κάθετη του Μέιρα, ο Κίττος νικά τον Κύπρου στο τετ α τετ, στην επαναφορά ο Γκάταριτς στέλνει την μπάλα άουτ
72' Εκτός περιοχής σουτ του Φάλποουρτ στα χέρια του Κίττου
73' ΓΚΟΛ! 2-2 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ!
Από μπαλιά του Χριστοφή ο Χατζηβασίλης πιάνει κεφαλιά, ο Χολτ δοκιμάζει να γυρίσει με το κεφάλι την μπάλα στον Καϊκέ, ο Ρόμο παρεμβαίνει κλέβει την μπάλα και τη γυρίζει στο κέντρο της περιοχής, όπου ο Χατζηβασίλης με προβολή τη στέλνει στα δίχτυα
76' Κίτρινη στον Χατζηβασίλη για φάουλ στον Γκάταριτς
77' Ο Ρουσιάς στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Νεοκλέους είχε σφυρίξει και διακόψει το παιχνίδι για κοντρόλ με το χέρι από τον επιθετικό του Ερμή
79' Κίτρινη στον Ρέινολντς
81' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Βαλέντε αντί Ρέινολντς
81' Αλλαγή για τον Ερμή: Καραγκούνης αντί Ρουσιά
83' Εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Γκάταριτς, αποκρούει ο Κίττος
87' Αλλαγή για τον Ερμή: Παπαθανασίου αντί Φάλποουρτ
88' Από γύρισμα του Ρόμο και μη αποτελεσματική απομάκρυνση η μπάλα στρώνεται στον Κωμοδίκη, ο οποίος από κοντινή απόσταση δεν καταφέρνει να νικήσει τον Καϊκέ
90' Τέσσερα λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
94' Τέλος του αγώνα!

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κίττος - Χριστοφή, Στυλιανού (51’ Κωμοδίκης), Μπαράνοφ, Πέρετς, Ευσταθίου - Μ.Σάσι, Χρίστου, Ρέινολντς (81' Βαλέντε), Χατζηβασίλης - Ρόμο.
ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ - Φούφλιας, Ντίας, Χολτ, Δημητρίου - Σιντιμπέ - Γκάταριτς, Μέιρα - Ρουσιάς (81' Καραγκούνης), Κοβάτσεβιτς (65' Κύπρου), Φάλποουρτ (87' Παπαθανασίου).