Πάφος-Ερμής 3-1: Με ρεσιτάλ Βαλακάρι επικεφαλής στο β’ όμιλο! (vids)

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την α’ φάση του πρωταθλήματος η Πάφος επικράτησε 3-1 του Ερμή στο «Στέλιος Κυριακίδης» και με τη δεύτερη (εντός έδρας) νίκη της υπό τον Στιβ Κωνσταντινίδη έφτασε τους 32 βαθμούς, προσπέρασε Δόξα και ΑΠΟΕΛ (από 30), τερμάτισε στην έβδομη θέση και τίθεται επικεφαλής του β’ ομίλου των πλέι οφ.

Στον αντίποδα ο σύλλογος της Αραδίππου γνώρισε τη δωδέκατη ήττα του και παρέμεινε στη δωδέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 βαθμούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Όνι Βαλακάρι που πιστώθηκε δύο γκολ και μια ασίστ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Σάιθ έπειτα από κόρνερ του Βαλακάρι (10’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Ρουσιά, το οποίο καταλογίστηκε μέσω VAR για χέρι του Κβίντα (20’).

Η Πάφος ανέκτησε το προβάδισμα λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όταν ο Χολτ ανέτρεψε τον Βα και ο Βαλακάρι από τα 11 βήματα νίκησε τον Καϊκέ (59’). Ο Φινλανδός διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 85ο λεπτό.

Θυμηθείτε το Live του αγωνα από το SPORTIME:
1' Σέντρα στον αγώνα με τον Ερμή!
5' Παιχνίδι με πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις μέχρι στιγμής, ουδεμία αξιόλογη φάση
9' Εντός περιοχής σουτ του Αουρέλιο, αποκρούει σε κόρνερ ο Καϊκέ
10' ΓΚΟΛ! 1-0 Η ΠΑΦΟΣ!
Από την εκτέλεση κόρνερ του Βαλακάρι ο Σάιθ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι νικά τον Καϊκέ. Δεύτερο γκολ στη σεζόν για τον Κολομβιανό αμυντικό.

16' Διαμαρτυρία από τον Ρουσιά ότι ο Κβίντα άγγιξε την μπάλα με το χέρι στην προσπάθειά του να τον μαρκάρει μέσα στην περιοχή
18' Πηγαίνει να δει τη φάση στο on field monitor ο Νικόλας Νεοκλέους
18' Πέναλτι για τον Ερμή!
20' ΓΚΟΛ! 1-1 Ο ΕΡΜΗΣ!
Ο Ρουσιάς ξεγελά τον Ρούντκο και ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους. Όγδοο τέρμα στη σεζόν για τον 28χρονο επιθετικό.

22' Διακοπή για τραυματισμό του Πάνιτς μετά από χτύπημα του Σιντιμπέ
25' Κίτρινη στον Φόλπρεχτ
26' Κίτρινη στον Καραγκούνη
28' Κίτρινη στον Κβίντα
29' Πρώτη αλλαγή για τον Ερμή: Κυριακίδης αντί Φάλποουρτ
37' Σουτ του Άλβαρεθ, δύσκολα σε κόρνερ ο Καϊκέ
45' Δύο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
45+1' Κίτρινη στον Κυριακίδη
45+2' Ο Βαλακάρι εκτελεί το φάουλ πάνω στο τείχος και διαμαρτύρεται πως η μπάλα βρήκε σε χέρι αντιπάλου
45+3' Εξετάστηκε η φάση από το VAR, τίποτε το αντικανονικό.
45+3' Τέλος πρώτου μέρους

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με την Πάφο!
58' Πέναλτι για την Πάφο, σε ανατροπή του Βα από τον Χολτ
58' Κίτρινη στον Χολτ
59' ΓΚΟΛ! 2-1 Η ΠΑΦΟΣ!
Ο Βαλακάρι ευστοχεί από την βούλα και δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

62' Δεύτερη αλλαγή για τον Ερμή: Κοβάτσεβιτς αντί Γαβριήλ
65' Εκτός περιοχής σουτ του Φόλπρεχτ, στα χέρια του Ρούντκο
66' Εκτός περιοχής σουτ του Βα, σε κόρνερ ο Καϊκέ
72' Εντός περιοχής σουτ του Αουρέλιο, αποκρούει δύσκολα σε δύο χτόνους ο Καϊκέ
75' Κεφαλιά του Φυλακτού, άστοχη
75' Διπλή αλλαγή για την Πάφο: Βαρέλα και Τόρες αντί Κβίντα και Βα αντιστοίχως
77' Κίτρινη στον Φυλακτού
77' Διπλή αλλαγή για τον Ερμή: Παπαθανασίου και Κύπρου αντί Ντίας και Καραγκούνη αντιστοίχως
80' Σουτ του Τόρες, δεν βρίσκει στόχο
83' Κόρνερ για τον Ερμή, κεφαλιά του Χολτ, αποκρούει με κεφαλιά πάνω στη γραμμή ο Αραγιούρι
85' ΓΚΟΛ! 3-1 Η ΠΑΦΟΣ!
Με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ ο Βαλακάρι περνά την μπάλα δίπλα από το τείχος και τη στέλνει στη γωνία του Καϊκέ

90' Αλλαγή για την Πάφο: Καμπράλ αντί του τραυματία Άλβαρεθ
90' Πέντε λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
92' Σουτ του Ρουσιά, πάνω από την εστία του Ρούντκο
95' Τέλος αγώνα!

Οι ενδεκάδες:
ΠΑΦΟΣ: Ρούντκο - Αουρέλιο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα (75' Βαρέλα), Άλβαρεθ (90' Καμπράλ) - Πάνιτς - Φυλακτού, Φόουρ - Βαλακάρι, Βα (75' Τόρες).
ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ - Γαβριήλ (62' Κοβάτσεβιτς), Ντίας (77' Παπαθανασίου), Χολτ, Καραγκούνης (77' Κύπρου) - Σιντιμπέ, Φόλπρεχτ - Γκάταριτς, Μέιρα, Φάλποουρτ (29' Κυριακίδης) - Ρουσιάς.

Διαιτητές: Νικόλας Νεοκλέους - Πέτρος Πέτρου, Ευαγόρας Ευαγόρου - Ιωάννης Κάττου
VAR: Κυριάκος Χριστοδούλου / AVAR: Ξένια Ηροδότου