Τα δοκάρια και ο Σαντίκ έφεραν το διπλό!

Η Δόξα κέρδισε με 0-1 τον Εθνικό μέσα στο ‘’Δασάκι’’ για την 15η αγωνιστική. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Σαντίκ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι είχαν 4 (!) δοκάρια και οι φιλοξενούμενοι 1, ο Φινλανδός φορ της Δόξας έκρινε το ματς και έφερε το τρίποντο στην ομάδα του.

Το τελείωμα του προς το τέλους του πρώτου ημιχρόνου ήταν υποδειγματικό, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπογκατίνοφ και έτσι οι δύο μονομάχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Είδαμε ένα πρώτο 45λεπτο με καλό ρυθμό, φάσεις και επιθετική διάθεση εκατέρωθεν. Όμως αυτοί που βρήκαν το γκολ ήταν οι φιλοξενούμενοι.

Προσπάθησε στην επανάληψη το συγκρότημα του Ηλία Χαραλάμπους να ισοφαρίσει, λίγο η ατυχία και λίγο η αστοχία κράτησαν το δείκτη του αποτελέσματος εκεί που ήταν. Η Δόξα αμύνθηκε ορθά, διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και μέχρι το τέλος άντεξε.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ομάδα του Κώστα Σακκά νικήτρια και να πηγαίνει στους 20 βαθμούς, σε αντίθεση με τον Εθνικό που έμεινε στους 8. Την επόμενη αγωνιστική οι γηπεδούχοι θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον Ερμή, ενώ η Δόξα θα διασταυρώσει τα ξίφη της με τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο.

Να αναφέρουμε πως στο πρώτο ημίχρονο είχαμε αλλαγή διαιτητή καθώς τραυματίστηκε ο Τιμόθεος Χριστοφή. Τη θέση του πήρε ο 4ος Ροβέρτος Κώστα. Επίσης στο 46’ ο Μπογκατίνοφ άφησε τη θέση του στον Στρατηλάτη και η κίνηση αυτή έγινε λόγω τραυματισμού του κίπερ των γηπεδούχων.

Οι ενδεκάδες:

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ (46' Στρατηλάτης), Ιωάννου, Περατικός, Μ.Ηλία (67' Χαραλάμπους), Παπαγεωργίου (59' Κοστόφσκι), Ντεϊβίσον, Κουντόμπιακ (80' Μιγκελίτο), Ζάκπα, Γκόρουμπετς, Χριστοφή, Κονέ

Δόξα:  Σισκόφσκι, Πάντιτς, Εγγλέζου (84' Χριστοφή), Μπόλιεβιτς (89' Άδωνη), Μουκτάρης, Ολιβέιρα (75' Φιρμίνο), Σαντίκ, Οικονομίδης, Τραϊτσέφσκι, Μέσκα, Μιντίκκης

Το Live:

- Τέλος στο παιχνίδι. Μεγάλη νικήτρια η Δόξα με το γκολ του Σαντίκ να της δίνει το τρίποντο

90+5' Κίτρινη στον Άδωνη

90+2' Ο Κονέ κάνει το γέμισμα, σωτήρια ο Χριστοφή διώχνει. Στη συνέχεια μαζεύει ο Σισκόφσκι

90' Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων

89' Έξω ο Μπόλιεβιτς, μέσα ο Άδωνη για τη Δόξα

87' Παραμένει το 0-1

84' Έξω ο Εγγλέζου, μέσα ο Χριστοφή για τη Δόξα

81' Κίτρινη στον Περατικό

80' Έξω ο Κουντόμπιακ, μέσα ο Μιγκελίτο για τον Εθνικό

75' Έξω ο Ολιβέιρα, μέσα ο Φιρμίνο για τη Δόξα

67' ΄Έξω ο Μάριος Ηλία, μέσα ο Χαραλάμπους για τον Εθνικό Άχνας

66' Σουτ από τον Εγγλέζου, μαζεύει ο Στρατηλάτης

62' Κίτρινη στον Τραϊτσέφσκι

59' Έξω ο Παπαγεωργίου, μέσα ο Κοστόφσκι για τους γηπεδούχους

58' Κίτρινη στον Παπαγεωργίου

54' Παραμένει το 0-1 για τη Δόξα

50' Κίτρινη στον Μουκτάρη, είναι η 3η του φετινή και έτσι και αυτός θα απουσιάσει σε ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της Δόξας

- Απίστευτη η ατυχία των γηπεδούχων στο σημερινό ματς!

47' 4ο δοκάρι για τον Εθνικό! Ο Κονέ έκανε την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στη δεξιά δοκό της αντίπαλης εστίας

46' Αναγκαστική αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για τον Εθνικό. Έξω ο Μπογκατίνοφ, μέσα ο Στρατηλάτης

- Λήξη στο πρώτο μέρος, Εθνικός 0 Δόξα 1

45+5' Κίτρινες είδαν και ο Ντεϊβίσον (Εθνικός) και ο Ολιβέιρα (Δόξα, είναι η 3η φετινή και χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς)

45+4' Γκολ για τη Δόξα και 0-1! Δράστης ο Σαντίκ ο οποίος με το 8ο του φετινό γκολ βάζει σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους. Ο Φινλανδός από κοντά με πλασέ τιμωρεί την κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων και έτσι έχουμε το τέρμα

45' Οκτώ θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

43' Απίστευτο! Τρίτο δοκάρι για τον Εθνικό με τον Κονέ να κάνει το πλασέ, άτυχος όμως ο άσος των γηπεδούχων καθώς για λίγο δεν βρήκε δίχτυα

42΄Δεύτερο δοκάρι για τον Εθνικό με τον Ζάκπα να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να σταματά στην οριζόντια δοκό της εστίας του Σισκόφσκι

40' Πάντα στο 0-0 η αναμέτρηση

36' Και οι δύο ομάδες έχουν κατοχή, η υπεροχή είναι εναλλασσόμενη όμως η Δόξα τα τελευταία λεπτά είναι λίγο πιο επικίνδυνη

29' Παιχνίδι με καλό ρυθμό, παραμένει το 0-0

22' Μεγάλη φάση για τον Εθνικό με τον Κονέ να αστοχεί στο τετ-α-τετ απέναντι από τον Σισκόφσκι

20' Δοκάρι για τη Δόξα με τον Μέσκα να κάνει το σουτ και τη μπάλα να χτυπά στην οριζόντια δοκό της εστίας του Μπογκατίνοφ

19' Άρχισε ξανά η δράση στο ''Δασάκι'', πλέον διαιτητής είναι ο Ροβέρτος Κώστα

14' Περιμένουμε να ξεκινήσει εκ νέου η αναμέτρηση

13' Διακοπή στον αγώνα, τραυματίστηκε ο Τιμόθεος Χριστοφή και θα έχουμε αντικατάσταση του από τον 4ο Ροβέρτο Κώστα

9' Φάουλ και κάρτα στον Εγγλέζου. Ο Κύπριος άσος της Δόξας χάνει ένα από τα δύο επόμενα ματς της ομάδας του

7' Καλή στιγμή για τον Εθνικό με τον Ζάκπα να κάνει το σουτ, η μπάλα κόρνερ μετά την απόκρουση του Σισκόφσκι

6' Ακυρώνεται (σωστά) το γκολ της Δόξας καθώς ο Μέσκα σκόραρε όμως ήταν σε θέση οφσάιντ. Παραμένει το 0-0

2' Δοκάρι για τον Εθνικό με τον Παπαγεωργίου από πλάγια να κάνει το σουτ αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Σισκόφσκι

1' Έναρξη στον αγώνα. η Δόξα στη σέντρα

17:58 Εθνικός και Δόξα έκαναν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο

17:52 Σε λίγο οι ομάδες θα μπουν στον αγωνιστικό χώρο