Καρμιώτισσα - Εθνικός Άχνας: Από ένα πέναλτι και έναν βαθμό…

Δίχως νικητή έληξε η αναμέτρηση στο «Στέλιος Κυριακίδης» ανάμεσα σε Καρμιώτισσα και Εθνικό Άχνας. Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε με δύο πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα σε κάθε ημίχρονο, και δεν τις άφησε ιδιαίτερα ικανοποιημένες.

Η μεν οικοδέσποινα συμπλήρωσε τρία εντός έδρας παιχνίδια δίχως νίκη μετά το 2-1 επί της ΕΝΠ (25/9), ενώ οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν δέκα αγωνιστικές άνευ μετά το 2-0 της πρεμιέρας απέναντι στην ΕΝΠ (26/8)!

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 15λεπτο η Καρμιώτισσα δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία (16’ Μ. Σασί) και άνοιξε το σκορ με πέναλτι που κέρδισε (από τον Κ. Ηλία) ο Ρέινολντς και αξιοποίησε ο Ρόμο (19’).

Μέσα σε λίγα λεπτά οι Ζάκπα (22’) και Ρόμο (25’) απώλεσαν από μια πολύ καλή ευκαιρία για κάθε ομάδα, ενώ μετά το ημίωρο και τη διπλή αλλαγή του Απόστολου Μακρίδη η μοναδική αξιόλογη φάση ήταν ένα μακρινό σουτ του Χριστοφή (39’).

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι ήταν ξεκάθαρα η πιο δραστήρια ομάδα. Απείλησαν με φάουλ του Χουντόμπιακ (49’), «άγγιξαν» το 1-1, όταν ο Ευσταθίου ανέκοψε προ της γραμμής το πλασέ του Μ. Ηλία (54’) και εν τέλει έφτασαν στην ισοφάριση στο 71’ με πέναλτι που κέρδισε ο Χαραλάμπους (από τον Ευσταθίου) και αξιοποίησε ο Χουντόμπιακ.

Στα τελευταία 20 λεπτά η μοναδική αξιόλογη φάση ήταν ένα μακρινό σουτ του Νεοφύτου που εξουδετέρωσε δύσκολα ο Μπογκατίνοφ στο 93ο λεπτό.

Θυμηθείτε το live του αγώνα από το SPORTIME:
1' Σέντρα στον αγώνα με την Καρμιώτισσα!
3' Κίτρινη κάρτα στον Ντόλεζαλ για φάουλ στον Μ. Σασί
9' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για την Καρμιώτισσα, περνά ανεκμετάλλευτο
16' Σέντρα Ευσταθίου, σουτ του Μ. Σασί, σε κόρνερ από κόντρα η μπάλα
18' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα, σε εντός περιοχής μαρκάρισμα του Κ. Ηλία στον Ρέινολντς
19' ΓΚΟΛ! 1-0 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ!
Ο Ρόμο ξεγελά τον Μπογκατίνοφ και ανοίγει το σκορ
22' Σέντρα του Χουντόμπιακ, κεφαλιά του Ζάκπα, λίγο άουτ
25' Σουτ του Ρόμο από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα ψηλά
28' Ετοιμάζεται διπλή αλλαγή ο Εθνικός με Χαραλάμπους και Γκόρουπετς
30' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό: εκτός οι Κυπριανού και Κ. Ηλία, Γκόρουπετς και Χαραλάμπους στις θέσεις τους
39' Μακρινό σουτ του Χριστοφή, δυνατό, η μπάλα περνά λίγο άουτ
45' Ένα λεπτό ο πρόσθετος χρόνος
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Τρίτη αλλαγή για τον Εθνικό Άχνας: Κοστόφσκι αντί Ντόλεζαλ

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Εθνικό Άχνας!
49' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Χουντόμπιακ, η μπάλα λίγο άουτ
49' Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη για καθυστέρηση
51' Κίτρινη κάρτα στον Ευσταθίου για φάουλ στον Γκόρουπετς
54' Κάθετη στον Μ. Ηλία που πλασάρει εντός περιοχής τον Κυριακίδη, η μπάλα χτυπά στο σώμα του Ευσταθίου, ο οποίος την απομακρύνει προ της γραμμής
55' Τέταρτη αλλαγή για τον Εθνικό: Περατικός αντί Γκόρουπετς
59' Πρώτη αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Ανδρέου αντί Χατζηβασίλη
65' Τελευταία αλλαγή για τον Εθνικό: Κονέ αντί Ζάκπα
70' Πέναλτι για τον Εθνικό σε μαρκάρισμα του Ευσταθίου στον Χαραλάμπους
71' ΓΚΟΛ! 1-1 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ!
Ο Χουντόμπιακ νικά τον Κυριακίδη και ισοφαρίζει
72' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Νεοφύτου και Καπαρτής αντί Παχίπη και Μ. Σασί αντιστοίχως
76' Κίτρινη κάρτα στον Σάβιτς για φάουλ στον Καπαρτή
84' Τέταρτη αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Μπαργκάν αντί Ρέινολντς
87' Κίτρινη κάρτα στον Μπαργκάν για φάουλ στον Μιγκελίτο
90' Τέσσερα λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
93' Μακρινό σουτ του Νεοφύτου, αποκρούει δύσκολα ο Μπογκατίνοφ
94' Τέλος του αγώνα!

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ    1-1 (23.11)
Γήπεδο:
Στέλιος Κυριακίδης
Σκόρερ: 19’ πέν. Ρόμο / 71’ πέν. Χουντόμπιακ
Διαιτητές: Κυριάκος Χριστοδούλου - Ευαγόρας Ευαγόρου, Ανδρέας Π. Ανδρέου - Κωνσταντίνος Φελλάς
Κίτρινες: Κυριακίδης, Ευσταθίου, Μπαργκάν / Ντόλεζαλ, Σάβιτς
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (4-2-3-1): Κυριακίδης - Χριστοφή, Μπαράνοφ, Πέρετζ, Ευσταθίου - Ρέινολντς (84’ Μπαργκάν), Παχίπης (72’ Νεοφύτου) - Μ. Σάσι (72’ Καπαρτής), Ισμ. Σάσι, Χατζηβασίλης (59’ Ανδρέου) - Ρόμο.
ΕΘΝΙΚΟΣ (4-3-3): Μπογκατίνοφ - Κυπριανού (30’ Γκόρουπετς / 55’ Περατικός), Σάβιτς, Ντέιβισον, Χριστοφή - Χουντόμπιακ - Κ. Ηλία (30’ Χαραλάμπους), Μιγκελίτο - Μ. Ηλία, Ντόλεζαλ (46’ Κοστόφσκι) - Ζάκπα.