Χωρίς γκολ για 360+ λεπτά στο πρωτάθλημα

Από το κακό στο χειρότερο. Ο τίτλος αυτός ταιριάζει γάντι στον ΑΠΟΕΛ σε ότι αφορά το πρωτάθλημα (θετική παρένθεση και εξαίρεση το χθεσινό ματς κυπέλλου) προκειμένου να αναδείξει τη μεγάλη και πραγματική του εικόνα. Η ομάδα της Λευκωσίας βρίσκεται σε αποσύνθεση και με το ντέρμπι με τον Απόλλωνα να είναι προ των πυλών.

Ο βαθμολογικός απολογισμός των εφτά αγώνων, τα τέρματα υπέρ και κατά, η γενικότερη εικόνα και η διαφορά από τους υπόλοιπους μνηστήρες του τίτλου, ρίχνουν τον ΑΠΟΕΛ σε... κατάθλιψη.

Το ακόμη πιο τραγικό της όλης υπόθεσης είναι το γεγονός ότι η ομάδα είναι... στείρα στο σκοράρισμα. Τέσσερα παιχνίδια, το απόλυτο μηδέν.

Ο αποκλεισμός από την Ευρώπη, θα επηρέαζε τον ΑΠΟΕΛ, όμως, κανείς δεν περίμενε σε τόσο τραγικό βαθμό. Όλα ξεκίνησαν από το... απίθανο χέρι του Ζεράλδες στο Λίμπερετς. Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 1-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ. Έψαχνε αντίδραση στο πρωτάθλημα, αλλά μάταια. Η λευκή ισοπαλία με τον Ερμή, έφερε την ήττα από την Πάφο με 1-0 στο ΓΣΠ και το κερασάκι στην τούρτα το τοποθέτησε η Ανόρθωση με τη νίκη της με 2-0.

Δηλαδή το τελευταίο τέρμα του ΑΠΟΕΛ σημειώθηκε στις 24 Σεπτεμβρίου στην πρόκριση της ομάδας επί της Ζρίνσκι στα πέναλτι. Έκτοτε, τα... κανόνια σίγησαν, αφού σε 360+ λεπτά (με τις καθυστερήσεις), οι γαλαζοκίτρινοι ψάχνουν το δρόμο προς τα δίκτυα στον θεσμό του πρωταθλήματος.