Της έκανε χουνέρι με Χολτ και την (προσ)πέρασε!

Με τον παίκτη που ήξερε καλύτερα από κάθε άλλον το γήπεδο, τον Κέβιν Χολτ (ελέω της θητείας του στην Πάφο), ο Ερμής πέρασε νικηφόρα (1-0) από το «Στέλιος Κυριακίδης» στο χρονικά τελευταίο παιχνίδι του Σαββάτου (17/10) για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA 2020/21.

Με αυτή τη νίκη ο σύλλογος της Αραδίππου τερμάτισε το εντός έδρας αήττητο της Καρμιώτισσας και πανηγύρισε τη δεύτερη (και αυτή εκτός έδρας) νίκη του στο πρωτάθλημα -επίσης πάνω σε άμεσο ανταγωνιστή του για την παραμονή (σ.σ. η πρώτη ήταν το 2-0 επί του Εθνικού στην πρεμιέρα του Νίκου Ανδρονίκου στον πάγκο του).

Απέναντι σ’ έναν αντίπαλο με ξεκάθαρο αμυντικό προσανατολισμό η Καρμιώτισσα είχε την υπεροχή και τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, δίχως όμως να δημιουργεί τη μεγάλη φάση μέσα στην περιοχή του Καϊκέ. Οι «φτεροπόδαροι» έψαχναν το γκολ στις αντεπιθέσεις και τις στημένες μπάλες, ωστόσο ούτε αυτοί πιστώθηκαν αξιόλογες ευκαιρίες.

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ουσιαστικά μετά την ανάπαυλα, ωστόσο κάθε ομάδα πιστώθηκε από μια μεγάλη ευκαιρία (58’ Ρόμο / 50’ Ρουσιάς). Εν τέλει στο 74’ από εκτέλεση κόρνερ ο Χολτ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη κι έβαλε μπροστά στο σκορ τους «φτεροπόδαρους», οι οποίοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 95ο λεπτό και πανηγύρισαν το σημαντικό διπλό.

Ο Ερμής έφτασε τους επτά βαθμούς, έναν περισσότερο απ' όσους έχει η Καρμιώτισσα, και εξήλθε της επικίνδυνης ζώνης στη βαθμολογία.

Θυμηθείτε το live του SPORTIME:
1' Σέντρα στον αγώνα με τον Ερμή
5' Εκτός περιοχής σουτ του Μαλεκκίδη, κόντρα, κόρνερ
6' Κεφαλιά του Οικονόμου στο δοκάρι, η φάση όμως έχει σταματήσει λόγω οφσάιντ
9' Σουτ του Χριστοφή, λίγο άουτ
13' Μακρινό σουτ του Ρουσιά, αποκρούει ο Κυριακίδης
21΄ Σουτ του Κυριακίδη, η μπάλα άουτ
29' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ισ. Σασί, η μπάλα εκτός στόχου
32' Εκτός περιοχής σουτ του Μέιρα, στα χέρια του Κυριακίδη
41' Εντός περιοχής σουτ του Χατζηβασίλη, η μπάλα λίγο άουτ
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Αλλαγή για τον Ερμή: Κονέ αντί Καμπράλ
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με την Καρμιώτισσα
50' Λάθος απομάκρυνση του Κυριακίδη, εκτός περιοχής πλασέ του Ρουσιά, ανακόπτει σωτήρια ο Πέρετς
54' Μακρινό σουτ του Μέιρα, άστοχο
58' Σέντρα Χριστοφή, κεφαλιά Ρόμο, δύσκολα σε κόρνερ ο Καϊκέ
61' Δεύτερη αλλαγή για τον Ερμή: Παραγκούλγκοφ αντί Μέιρα
64' Κίτρινη στον Ισμ. Σασί
65' Πρώτη αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Καπαρτής αντί Χατζηβασίλη
74' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΕΡΜΗΣ!
Ο Χολτ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ανοίγει το σκορ
82' Δεύτερη αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Φράγκος αντί Χρίστου
82' Κίτρινη στον Παραγκούλγκοφ
83' Τρίτη αλλαγή για τον Ερμή: Γαβριήλ αντί Ρουσιά
87' Εντός περιοχής σουτ του Παραγκούλγκοφ, η μπάλα περνά παράλληλα με τη γραμμή τέρματος
88' Τρίτη αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Ευσταθίου αντί Μ. Σασί
90' Πέντε λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
93' Κίτρινη στον Καϊκέ για καθυστερήσεις
95' Τέλος αγώνα.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κυριακίδης - Χριστοφή, Πέρετς, Οικονόμου, Μαλεκκίδης - Χρίστου (82' Φράγκος), Ρέινολντς - Μ. Σασί (88' Ευσταθίου), Ι. Σασί, Χατζηβασίλης (65' Καπαρτής) - Ρόμο.
ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ - Λέμος, Σιντιμπέ, Ντίας, Χολτ, Δημητρίου - Μέιρα (61' Παραγκούλγκοφ), Καραγκούνης, Κυριακίδης - Ρουσιάς (83' Γαβριήλ), Καμπράλ (46' Κονέ).