Νέο (Χ)αμένο έδαφος για ΑΠΟΕΛ

Στο 0-0 έμειναν Ερμής και ΑΠΟΕΛ με την ομάδα της Αραδίππου να νιώθει ικανοποιημένος από τον βαθμό. Από την άλλη οι γαλαζοκίτρινοι δεν λένε να σηκώσουν κεφάλι μετά τον αποκλεισμό από την Σλόβαν Λίμπερετς αφού και σήμερα κινήθηκε στα ρηχά. Δεν έφτιαξε την κλασική ευκαιρία για να πετύχει το γκολ ενώ από την άλλη ο Ερμής έχασε την δική του κλασική ευκαιρία με το δοκάρι του Ρουσία. Από ένα βαθμό λοιπόν οι δυο ομάδες στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Κατοχή για ΑΠΟΕΛ… ΔΟΚΑΡΙ για Ερμή
Όπως ήταν λογικό δυνατά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο ΑΠΟΕΛ αφού ήταν και το μεγάλο φαβορί κόντρα στον Ερμή για την νίκη. Ωστόσο η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη εκτός από την κατοχή της μπάλας δυσκολεύτηκε αρκετά μέχρι να φτάσει στην περιοχή του αντίπαλου τερματοφύλακα ο οποίος πέρασε ένα εύκολο πρώτο 45λεπτό. Μπορεί ο ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας ωστόσο η πρώτη κλασική ευκαιρία και μοναδική στο πρώτο μέρος άνηκε στον Ερμή. Στο 16ο λεπτό ο Ρουσιάς έκλεψε την μπάλα αοπό τον Σιέλη μπήκε στην περιοχή στην περιοχή από πλάγια θέση έκανε το πλασέ με την μπάλα χτυπά στο δοκάρι του Σίλβα και να περνά παράλληλα από την τελική του γραμμή και να καταλήγει έξω η μπάλα.

Δείτε το Live του αγώνα

Απείλησε με μακρινά σουτ…
Αφού δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη στο πρώτο 45λεπτό οι παίκτες του προσπάθησαν αν απειλήσουν με μακρινά σουτ την εστία του Καϊκε χωρίς ωστόσο να έχουν αποτέλεσμα. Τα σουτ των Ζεράλδες στο 21ο λεπτό, Ατζίλι στο 42’ και Κλωναρίδη στο 43' δεν βρήκαν στόχο. Στο 29-71 η κατοχή στο πρώτο μέρος για τον ΑΠΟΕΛ.
Χωρίς ρυθμό, με αρκετά φαουλ και αρκετές διακοπές το σκηνικό στο β’ μέρος. Μπορεί και πάλι η κατοχή να ήταν υπέρ του ΑΠΟΕΛ 30-70 αλλά οι γαλαζοκίτρινοι δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να απειλήσουν την εστία του Καϊκέ. Στις αντεπιθέσεις προσπάθησε να κτυπήσει ο Ερμής.

Η πρώτη κακή στιγμή στο β’ μέρος ήρθε στο 78ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ του Γένσεν από καλή απόσταση με την μπάλα να έχει πορεία προς την εστία αλλά να κοντράρει σε παίκτη του Ερμή και να καταλήγει σε κορνερ. Στο 81ο λεπτό ήταν η σειρά του Ερμή να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φαουλ και την μπάλα να περνά από όλους και να καταλήγει έξω.

Ερμής : Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Ρουσιάς (81’ Παπαθανασίου), Αλαμπρίτης (Παντελή 61’), Ντίας, Φούφλια, Χολτ, Κυριακίδης, Παραγκούλγκοφ (68’ Σιντιμπέ), Λέμος.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Αρτούρ, Ντε Βινσέντι, Μπεν Σαχάρ, Κλωναρίδης (72’ Κατσαντώνης), Ατζίλι (61’ Ζαχίντ), Ζεράλδες, Γένσεν, Γουίλερ, Σιέλης, Ντονγκαλά (61’ Εφραίμ)