Διάσωση από τον στρατιώτη… Μπράιαν!

Την πρώτη νίκη της, έπειτα από πέντε ανεπιτυχείς προσπάθειες, πανηγύρισε στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής η Πάφος. Στο «Στέλιος Κυριακίδης» η ομάδα του Κάμερον Τόσακ επικράτησε 1-0 της ελλιπέστατης Νέας Σαλαμίνας, η οποία στάθηκε αξιοπρεπώς, αλλά «προδόθηκε» από μια άτυχη στιγμή του τερματοφύλακά της.

Με τους τρεις βαθμούς ο παφιακός σύλλογος έφτασε τους πέντε, προσπέρασε το σύλλογο της Αμμοχώστου και αναρριχήθηκε στη δέκατη θέση, ενώ το προσφυγικό σωματείου έμεινε στους τρεις βαθμούς έχοντας δώσει όμως μόλις τέσσερα παιχνίδια.

Απέναντι στην πρωτοεμφανιζόμενη ενδεκάδα ανάγκης των «ερυθρολεύκων» η Πάφος στο πρώτο ημίχρονο είχε μεν την μπάλα (67%-23% η κατοχή), όμως ελάχιστα απειλητική κατάφερε να γίνει. Οι καλύτερες στιγμές της ήλθαν λίγο μετά το ημίωρο: η λόμπα του Βαλακάρι ήταν άστοχη (31’), ενώ η εντός μικρής περιοχής κεφαλιά του Αουρέλιο εξουδετερώθηκε από τον Ονησιφόρου σε κόρνερ (32’). Η Σαλαμίνα θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ, αν ο Ντανίλο είχε κάνει καλύτερο κοντρόλ στο τετ α τετ με τον Ρούντκο (14’).

Μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι είχε καλύτερο ρυθμό, χάρη στο ξεθάρρεμα των φιλοξενουμένων, οι οποίοι απειλήθηκαν πρώτοι (57’ Αουρέλιο), αλλά «απάντησαν» με τις ευκαιρίες των Ανδρέου (65’) και Ντανίλο (67’).

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Πάφος άνοιξε το σκορ στο 71’, όταν σε βολέ του Ονησιφόρου η μπάλα έφτασε στον Ανγκούλο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 1-0 λυτρώνοντας την ομάδα του. Στο 90’ οι οικοδεσπότες είχαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, αλλά στο γύρισμα του Βα ο Τόρες απέτυχε να βάλει την προβολή.

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης από το SPORTIME:
1' Σέντρα στο παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα
8' Έχει τον έλεγχο του αγώνα η Πάφος, χωρίς όμως να έχει απειλήσει την αντίπαλη εστία
14' Ο Ντανίλο βγαίνει απέναντι στον Ρούντκο, ο οποίος αποσοβεί το 0-1
22' Εκτέλεση φάουλ από Βαλακάρι, κεφαλιά Αραγιούρι στο δεύτερο δοκάρι, πολύ άστοχη
26' Κίτρινη στον Βινίσιους
31' Κάθετη στον Βαλακάρι που κάνει λόμπα προ του εξερχόμενου Ονησιφόρου, η μπάλα ψηλά άουτ
32' Σέντρα του Βαλακάρι, σκαστή κεφαλιά του Αουρέλιο, με τα πόδια σε κόρνερ ο Ονησιφόρου
45' Δύο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
45+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με την Πάφο
48' Επικίνδυνο γύρισμα του Ανγκούλο, απομακρύνει η άμυνα της Σαλαμίνας
57' Συνδυασμός Μπεριγκό-Αουρέλιο, ο τελευταίος μπαίνει στην περιοχή, αλλά ανοίγει το κοντρόλ, μπλοκάρει ο Ονησιφόρου
59' Κίτρινη κάρτα σε Κονφέ και Βα
63' Κίτρινη στον Χάτσινσον
64' Εκτός περιοχής φαλτσαριστό σουτ του Ανδρέου, δύσκολα σε κόρνερ ο Ρούντκο
65' Πρώτη αλλαγή για την Πάφο: Φουρ αντί Βαλακάρι
67' Κόρνερ του Βαρέλα, γυριστή κεφαλιά του Ντανίλο, λίγο άουτ
68' Εκτός περιοχής σουτ του Αντωνίου, άουτ
71' ΓΚΟΛ! 1-0 Η ΠΑΦΟΣ!
Ο Ονησιφόρου επιχείρησε μεγάλη μπαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα στον Ανγκούλο, ο οποίος προχώρησε και τον πλάσαρε ψύχραιμα για ν' ανοίξει το σκορ
75' Δεύτερη αλλαγή για την Πάφο: Τόρες αντί Μπεριγκό
79' Κίτρινη στον Ανγκούλο
82' Κίτρινη στον Μπρένο
85' Κίτρινη στον Αραγιούρι
85' Πρώτη αλλαγή για την Σαλαμίνα: Παπουής αντί Χατζηαντώνη
87' Τρίτη αλλαγή για την Πάφο: Έβανς αντί Αουρέλιο
89' Από γύρισμα του Βα ο Τόρες δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή και χάνεται κλασική ευκαιρία για γκολ
90' Τέσσερα λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
95' Τέλος του αγώνα.

ΠΑΦΟΣ: Ρούντκο - Αουρέλιο (87' Έβανς), Αραγιούρι, Σάιθ, Αντωνίου - Χάτσινσον, Φυλακτού - Βαλακάρι (65' Φουρ), Ανγκούλο, Βα - Μπεριγκό (75' Τόρες).
ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Ονησιφόρου - Καλογήρου, Αντιόλο, Ανδρέου, Μπρένο - Κονφέ, Βινίσιους - Βαρέλα, Ντανίλο, Χατζηαντώνης (85' Παπουής) - Χρίστου.