Σεφτέ για τον Ερμή στο ντεμπούτο του Ανδρονίκου

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ερμής. Οι "φτεροπόδαροι" με τον Νίκο Ανδρονίκου στον πάγκο τους επικράτησαν στο Δασάκι του Εθνικού Άχνας με 0-2, χάρη στα τέρματα των Κονέ και Ραφίνια στο β' ημίχρονο. Έχασαν πέναλτι οι γηπεδούχοι με τον Ηλία, ενώ προς το τέλος του αγώνα είχαν ακόμη ένα το οποίο αρνήθηκε ο Νεοκλέους.

Καλύτερος στο α' ημίχρονο ήταν ο Εθνικός. Η ομάδα της Άχνας είχε τον έλεγχο του αγώνα και έχασε δυο καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Ισάριθμες φάσεις δημιούργησε και έχασε ο Ερμής.

Στην επανάληψη μπήκε καλύτερα ο Εθνικός, αλλά ο Ερμής ήταν εκείνος που βρήκε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με τον Δημητρίου. Στο 59' η ομάδα της Αραδίππου άνοιξε το σκορ με τον Κονέ και 5 λεπτά μετά ο Ραφίνια διπλασίασε τα τέρματα της.

Στο 72' οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να μειώσουν και να μπουν εκ νέου στη διεκδίκηση του βαθμολογικού κέρδους, όμως, ο Σάντος νίκησε τον Ηλία από το σημείο του πέναλτι.

Μετά από αυτή την εξέλιξη, όλα πήραν το δρόμο τους. Χωρίς ψυχικά πλέον αποθέματα οι ποδοσφαιριστές της Άχνας, έδωσαν το δικαίωμα στον Ερμή να κάνει σωστή διαχείρηση και να πάρει τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη

Τέλος αγώνα 0-2

90+' Μεγάλη επέμβαση του Μπογκατίνοφ σε σουτ του Ραφίνια

72' Χάνει πέναλτι ο Εθνικός. Ο Σάντος νίκησε τον Ηλία από τα 11 βήματα

64' ΓΚΟΛ για τον Ερμή. Ο Δημητρίου έδωσε στον Ραφίνια, ο οποίος με όμορφο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον κίπερ του Εθνικού για να κάνει το 0-2.

59' ΓΚΟΛ για τον Ερμή. Οι φτεροπόδαροι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ραφίνια έδωσε κάθετη πάσα στον Κονέ ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Μποκατίνοφ για το 0-1.

57' Μεγάλη φάση για τον Ερμή. Ο Δημητρίου από πλάγια αριστερά, εντός περιοχής, έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε παράλληλα από την εστία του Εθνικού.

56' Σουτ από τον Ρουσιά, μαζεύει ο Μποκατίνοφ

54' Ο Παπαγεωργίου με σέντρα βρήκε τον Κουμή, αυτός έπιασε το σουτ εντός περιοχής όμως ο κίπερ του Ερμή έδιωξε σε κόρνερ.

51' Σουτ από τον Κουσιάππα, η μπάλα πάει εκτός .

46' Σουτ από τον Κοστόφσκι εντός περιοχής, ο Καϊκέ απέκρουσε.

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Τέλος ημιχρόνου 0-0

20' Σουτ από τον Ραφίνια, άστοχο το τελείωμα του ποδοσφαιριστή του Ερμή

18΄ Σουτ από τον Κουσιάππα, πάνω από τα δοκαρια η μπαλα.

12' Σέντρα του Ηλία, η κεφαλιά του Κουσιάππα, πέρασε έξω. Πολύ καλή φάση για την ομάδα της Άχνας.

6'  Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ερμή, με σουτ του Ραφίνια. Έξω η μπάλα