Πρώτη νίκη του ΑΠΟΕΛ με αυτογκόλ στο 85’

Ο ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο στη φετινή σεζόν, κερδίζοντας την ΑΕΛ με 1-0, χάρην στο αυτογκόλ του Μεντόγεβιτς μετά από σέντρα του Τάμαρι.

Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Μπεν Σαχάρ στο 73’, ωστόσο βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το πρώτο τους τρίποντο, υποχρεώνοντας την ΑΕΛ στην πρώτη της φετινή ήττα. Από ένα δοκάρι είχαν οι δυο ομάδες, ενώ αμφότερες έχασαν μεγάλες ευκαιρίες πριν σημειωθεί το γκολ στο 85’.

Δυο μεγάλες φάσεις σε ένα λεπτό

Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε δυο φορές με Ντε Βινσέντι και Μπεν Σαχάρ να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Αρχικά ο Αργεντινός στο 12’ δεν έκανε καλό κοντρόλ και στη συνέχεια ο Μπεν Σαχάρ νικήθηκε από τον Βοζίνια.

Οι γηπεδούχοι ήταν σε γενικές γραμμές καλύτεροι από την ΑΕΛ, ωστόσο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την κατοχή της μπάλας και τις πολλές προϋποθέσεις που είχαν (6 κόρνερ και αρκετές σέντρες). Η ομάδα του Κέρκεζ έκανε πολλά λάθη και δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, το οποίο είχε τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο με την σειρά του πραγματοποιούσε αρκετά λάθη επιθετικά, κάτι που δεν του επέτρεψε να δημιουργήσει περισσότερες φάσεις.

Καλύτερα η ΑΕΛ με μεγάλες ευκαιρίες

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες μέσα σε ένα 10λεπτο. Δυο με Παπαφώτη και μια με Τόρες. Μάλιστα ο Παπαφώτης σημάδεψε το δοκάρι στο 50’, ενώ ο Τόρες αστόχησε σε πλασέ εντός περιοχής στο 55’.

Απάντησε με δοκάρι και ευκαιρία με Τάμαρι

Ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε στο καλό ξεκίνημα της ΑΕΛ, με τον Ζαχίντ να σημαδεύει το δοκάρι μετά από εξαιρετικό σουτ στο 60’. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τάμαρι έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Βοζίνια να κάνει εξαιρετική απόκρουση μετά από κοντινό πλασέ.

Έπιασε πέναλτι ο Βοζίνια

Στο 73ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με τον Βοζίνια να πιάνει πέναλτι του Μπεν Σαχάρ.