Πέρασε σαν σίφουνας από τη Λάρνακα

Ο Απόλλωνας κέρδισε με 0-6 τον Ερμή για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Από ένα γκολ οι Αγκίρε, Ματέι, Σάλαϊ, Νταμπό, Ντιγκινί και Μπένσοπ.

Δείτε ΕΔΩ το live του αγώνα.

Ο Απόλλων μπήκε δυνατά στο ματς και στο 8ο λεπτό προηγήθηκε με τον Αγκίρε. Μπήκαν δυνατά και έτσι με τον Αγκίρε έκαναν το 0-1 με συρτό διαγώνιο σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν πλήρως το ματς, και στο 17’ είχαμε ένα απρόοπτο καθώς έπεσε το ρεύμα στο ‘’Αμμόχωστος’’. Μετά από ημίωρη διακοπή το ματς συνεχίστηκε και στο 19’ ο Ματέι έδωσε αέρα δύο γκολ στη Λεμεσιανή ομάδα.

Ο Αυγουστή ζήτησε πίεση, ο Ερμής δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αντιπάλου του και ήρθε δια ποδός Σάλαϊ το 0-3 στο 32’. Ο Ερμής απείλησε πρώτη φορά στο 42’ με τον Ραφίνια. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 0-3.

Στην επανάληψη πήγε να μπει δυνατά ο Ερμής και να βρει το γκολ της μείωσης, όμως αφού ο Μολ ήταν σταθερός όπου χρειάστηκε ήρθε το 0-4 από τον Νταμπό να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε κόντρα στη Σαμπουρτάλο. Ο Γάλλος βρήκε δίχτυα στο 56’.

Οι κυανόλευκοι δεν έσβησαν τις μηχανές και στο 63’ ο Ντιγκινί δε λάθεψε και χρίστηκε σκόρερ για το 0-5. Πλέον εδώ και ώρα είχαν όλα πάρει τον δρόμο τους και τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ένα λεπτό αργότερα και ο Μπένσοπ συνδέθηκε με τα αντίπαλα δίχτυα και έκανε το 0-6 σε ρυθμούς προπόνησης.

Ο Αυγουστή σαφώς ικανοποημένος, προβληματισμένος στον αντίποδα ο Νίκος Παναγιώτου.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείριση του υπέρ τους 0-6 και έφυγαν με νίκη από τη Λάρνακα. Έκαναν μια φοβερή και αποτελεσματική εμφάνιση, καθώς από την αρχή έδειξαν πόσο το ήθελαν και σκόραραν σχεδόν σε κάθε ευκαιρία. Από την άλλη οι γηπεδούχοι θέλουν να ξεχάσουν όσο πιο γρήγορα το παιχνίδι αυτό και να ανασυνταχθούν στη διακοπή.

Την 3η αγωνιστική ο Ερμής αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Εθνικό, ενώ ο Απόλλωνας υποδέχεται την Πάφο.