Ρομπέρζ και Νταμπό από... αέρος (pics)

Ο πολύ καλύτερος Απόλλων κέρδισε με σχετική ευκολία την Πάφο με 2-0 σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Τσίρειο. Τα τέρματα που έκριναν την αναμέτρηση, σημείωσαν οι Ρομπέρζ και Νταμπό στο πρώτο ημίχρονο. Για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι η ομάδα της Λεμεσού κράτησε το μηδέν.

Τα δυο τέρματα του Απόλλωνα, σε διάστημα λίγων λεπτών, του Ρομπέρζ στο 35’ και του Νταμπό στο 38’, έκριναν το πρώτο ημίχρονο στο Τσίρειο.

Το παιχνίδι δεν είχε σχεδόν καθόλου φάσεις και μέχρι την επίτευξη του πρώτου τέρματος, δεν είχε κάτι το αξιόλογο, όμως, οι Ρομπέρζ και Νταμπό, φρόντισαν να δώσουν... χρώμα και ενδιαφέρον για το 2ο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Απόλλων είχε τον έλεγχο και έχασε καλές ευκαιρίες για να πετύχει και άλλα τέρματα, με τους Νταμπό, Ψύχα και Πίττα. Στην πρώτη και στην τελευταία περίπτωση ο Ρούτκο απέκρουσε δύσκολα, ενώ το σουτ του νεαρού Κύπριου πέρασε έξω.

Ακολούθησε ακόμη μια καλή στιγμή για τον Απόλλων, με κεφαλιά του Νταμπό, η οποία αποκρούστηκε δύσκολα., ενώ προς το τέλος του αγώνα η Πάφος βρήκε δοκάρι με την Μέρφι.

Η εξέλιξη

9' Ο Ψύχας έκανε το δυνατό σουτ, όμως, ο Αραγιούρι έπεσε κι απόκρουσε δύσκολα.

25' Διάλειμμα για να δροσιστούν οι παίκτες των δυο ομάδων

35' Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ρομπέρζ με κεφαλιά σκοραρε για το 1-0.

38' Ο Απόλλωνας κάνει το 2-0, με δυνατή κεφαλιά του Νταμπό.

Τέλος ημιχρόνου 2-0

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

51′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού. Ο Νταμπό έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρούτκο, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Ψύχα πέρασε έξω.

60′  Ο Πίττας έκανε το μακρινό σουτ, έδιωξε και πάλι ο Ρούτκο.

77' Μεγαλη απόκρουση από τον τερματοφύλακα της Πάφου σε κεφαλιά του Νταμπό.

87' Δοκάρι για την Πάφο, σε πλασέ του Μέρφι

89' Δυνατό σουτ του Μαλεκκίδη, ο Ρούτκο μπλοκάρει

Οι συνθέσεις

Απόλλων: Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ (Σάλαϊ 82'), Βασιλείου (46' Αγκίρε), Ντένιτς (62' Μάρκοβιτς), Σακέτι (Φιλιώτης 85'), Ψύχας (Μαλεκκίδης 75'), Πίττας (Σπόλιαριτς 80'), Νταμπό, Μπένσοπ (62' Γιαννιώτας)

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Δημητρίου, Χαραλάμπους, Μάρκοβιτς, Ματέι

Πάφος: Ρούτκο, Σεργίου, Βαλεριάνος, Αραγιούρι, Αντωνίου, Φυλακτού, Βαλακάρι, Παντσεόν, Καμπράλ, Βα, Μέρφι

Στον πάγκο: Πέτρου, Κβίντα, Ανγκούλο, Μπεριγκό, Πανός, Ντουμπόφ, Σαν Ρομάν, Αφί, Ράκελς