Φιλική τριάρα με σούπερ Λουντέμο για ΑΠΟΕΛ!

Αν και άργησε να σκοράρει, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κερδίσει στο δεύτερο φιλικό του για φέτος τον Ερμή με νίκη 3-0. Το γκολ άνοιξε ο Τάμαρι από τα 11 βήματα στο 71' και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λουντέμο στο ντεμπούτο του χρίστηκε σκόρερ για το δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ, ενώ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 82' έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης χρησιμοποίησε 22 ποδοσφαιριστές στο σημερινό παιχνίδι που ουσιαστικά ήταν και τα αποκαλυπτήρια του ΑΠΟΕΛ, ήταν η πρώτη τηλεοπτική προβολή για τους "γαλαζοκίτρινους" για τη νέα περίοδο, με τον Ελλαδίτη τεχνικό να προχωρά σε σημαντικά συμπεράσματα. Συμπεράσματα και για τον Νίκο Παναγιώτου που αν και ο Ερμής δέχθηκε την ήττα, ο Κύπριος τεχνικός είδε αυτά που πρέπει ν' αλλάξουν στην ομάδα. Άρεσε ο Τάμαρι στο σημερινό παιχνίδι, όπως και ο Λουντέμο που δεν φοβήθηκε παρά το ντεμπούτο του να επιχειρήσει το ένα δυνατό σουτ και να κερδίσει τον Αντωνίου δις.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΕΛ-ΕΡΜΗΣ 3-0

84' Πάσα του Γουήλερ μπλοκάρει ο Αντωνίου

82' ΓΚΟΛ και 3-0 για τον ΑΠΟΕΛ με τον Λουντέμο να γίνεται πρόσωπο της βραδιάς

75' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ και 2-0 στο ντεμπούτο Λουντέμο με δυνατό βολέ

71' ΓΚΟΛ και 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάμαρι

Χέρι του Ντίας στην περιοχή και πέναλτι για τους "γαλαζοκίτρινους"

Ευκαιρία και για τον Ερμή με Ντάνγκεους

63' Καλή σκέψη από τον Χάνι, δοκιμάζει το σουτ η μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Ερμή

56' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Κατσαντώνη, πιέζει ο ΑΠΟΕΛ για το γκολ

Έναρξη β' ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΠΟΕΛ - Ερμής 0-0

Κάνει μαγικά ο Τάμαρι, είναι ορεξάτος στο ματς και φαίνεται - Θέλει να πετύχει ένα γκολ και αν συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό δεν θα αργήσει να το πετύχει

42' Άλλη μία φάση για τον ΑΠΟΕΛ με τον Γένσεν να κάνει ωραία ντρίμπλα, ούτε τώρα όμως η μπάλα περνάει εντός εστίας

33' Κεφαλιά του Κούτσακου μετά από υποδοχή της μπάλας από τον Γένσεν, η μπάλα μόλις έξω για τον ΑΠΟΕΛ!

23' Γυριστό σουτ από τον Γένσεν από τα αριστερά, η μπάλα έξω

16' Κεφαλιά του Τάμαρι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Φιρινίδη

15' Σουτ του Εφραίμ με τη μια, η μπάλα κοντράρει στον Ντίας του Ερμή και κόρνερ για τους γηπεδούχους

11' Εξαιρετική ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με Τάμαρι, με το σουτ του Ιορδανού να καταλήγει σε κόρνερ

9' Ο Κούτσακος βγάζει μία παράλληλη μπαλιά, δεν υπάρχουν όμως βοήθειες στην περιοχή. Τον χειροκροτεί ο Ουζουνίδης για την προσπάθεια του αυτή

5' Χωρίς αξιόλογη φάση ο αγώνας μέχρι στιγμής

Έναρξη αγώνα στο ΓΣΠ

Η εντεκάδα του ΑΠΟΕΛ: Σίλβα (68' Τσιλιγγίρης), Σάντος (68' Πολυκάρπου), Εφραίμ (55' Χάνι), Τάμαρι (73' Καλογήρου), Σατσιάς (62' Σιέλης), Γαβριήλ (46' Λουντέμο), Μερκής (46' Λαφράνς), Γένσεν (73' Αρτεμίου), Ιωάννου (62' Αποστολάκης), Κουτσάκος (46' Κατσαντώνης), Μιχαήλοβιτς (62' Γουήλερ)

Η εντεκάδα του Ερμή: Φιρινίδης, Δημητρίου, Ντίας, Λοϊζίδης, Σισοκό, Γέμπλι, Νουμά, Αΐρτον (34' Γεωργίου, 40' Ντάνγκεους), Μάρσιο, Ριμπέιρο, Κύπρου