Αταλάντα - Σασουόλο 3-0: Επίδειξη δύναμης για τετράδα

Η Αταλάντα επιβλήθηκε με άνεση της Σασουόλο στο Μπέργκαμο και παρέμεινε στην 4η θέση της Serie A.

Η Αταλάντα διέλυσε με 3-0 τη Σασουόλο στο Μπέργκαμο για την 25η αγωνιστική της Serie A και διατηρήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, στη μάχη που δίνει για την επιστροφή της στο Champions League.

Η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι πάτησε γκάζι από τα πρώτα λεπτά κι άρχισε να δημιουργεί πολλές ευκαιρίες. Ο Μάριο Πάσαλιτς άνοιξε το σκορ στο 22', όμως όλα θα μπορούσαν να αντιστραφούν στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους, όταν κέρδισαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι. Δύο φορές το εκτέλεσε ο Αντρέα Πιναμόντι, ισάριθμες το απέκρουσε ο Μάρκο Καρνεζέκι, με συνέεια να δώσει ώθηση στους συμπαίκτες του για το 2ο μέρος.

Η Αταλάντα μπήκε δυνατά, έκλεισε καλύτερα τους φιλοξενούμενους και βρήκε δύο γκολ με δύο Ολλανδούς, τους Τεν Κοπμάινερς και Μίτσελ Μπάκερ, φτάνοντας στο ευρύ 3-0, το οποίο όμως αδικεί την επιθετική εικόνα των γηπεδούχων.

Πηγή: sport24.gr