Τεσσάρα με ανατροπή και 5η θέση!

Η Μπολόνια αποδεικνύει με κάθε τρόπο πως κάνει όνειρα Ευρώπης! Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ δυο φορές κόντρα στη Σασουόλο; Η ομάδα του Τιάγκο Μότα δεν το έβαλε κάτω και ολοκλήρωσε την ανατροπή με το τελικό 4-2 που την πλασάρισε στην πέμπτη θέση της Serie A.

Οι Νεροβέρντι προηγήθηκαν αρχικά στο 13΄με γκολ του Θόρστβεντ, προτού το αυτογκόλ του Βίτι επαναφέρει την ισορροπία στο 24΄. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Βολπάτο να βρει δίχτυα για το 2-1 της Σασουόλο, η οποία κρατούσε γερά τα ηνία του αγώνα μέχρι το τελευταίο εικοσάλεπτο!

Στο 73΄όμως ο Φαμπιάν με σκαστή κεφαλιά έδωσε τη λύση για τη Μπολόνια για το 2-2, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Φέργκιουσον ολοκλήρωσε την ανατροπή δυνατό διαγώνιο σουτ στη γωνία. Με παρόμοιο τρόπο ο Σαλεμάκερς έγραψε το τελικό 4-2 στο 86΄για να σφραγίσει το τρίποντο για την ομάδα του Λυκογιάννη, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο γήπεδο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Πηγή: gazzetta.gr