Υπόθεση 7 λεπτών και επιστροφή στην κορυφή για την Ίντερ

Αν και άντεξε μέχρι το 37’ η Ουντινέζε ηττήθηκε με το βαρύ 4-0 από την Ίντερ, η οποία πέρασε και πάλι στο +2 από την Γιουβέντους και στην κορυφή της Serie A.

Δεν της ήταν ανάγκη ούτε να… βάλει μπρος τις μηχανές! Η Ίντερ έστησε πάρτι στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και με χαρακτηριστική άνεση έκανε ό,τι ήθελε τη… δύσμοιρη καλεσμένη Ουντινέζε. Οι Νερατζούρι επικράτησαν 4-0 των Φουρλιάνι και δεν έδωσαν χαρά στη Γιουβέντους αφού την προσπέρασαν ξανά και επέστρεψαν στην κορυφή της Serie A, δύο βαθμούς πάνω από την ομάδα του Αλέγκρι.

Η ομάδα του Ιντσάγκι επί της ουσίας χρειάστηκε μόλις επτά λεπτά στο πρώτο μέρος για να διαλύσει τα όποια όνειρα των φιλοξενούμενων. Στο 37’, ο Τσαλχάνογλου άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Λαουτάρο. Στο 42’ ο Ντιμάρκο με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 και δύο λεπτά μετά ο Τουράμ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε αέρα τριών τερμάτων στους γηπεδούχους.

Οι Νερατζούρι αναμενόμενα έριξαν στροφές στο δεύτερο μέρος και έκαναν σχετική συντήρηση δυνάμεων εν όψει και του ντέρμπι πρωτιάς στο Champions League κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 84’ ο Λαουτάρο Μαρτίνες που πέτυχε γκολάρα εκτός περιοχής και υπέγραψε ακόμα μια νίκη για την Ίντερ.