Ασταμάτητη Ίντερ, πέρασε και από τη Νάπολη!

Πετυχαίνοντας γκολάρες, η Ίντερ διέλυσε εκτός έδρας την Νάπολι (0-3) και πέρασε ξανά στο Νο1 του Campionato και το +2 από την Γιουβέντους. Στο +6 από την Μίλαν οι Nerazzurri.

Μπήκε με φόρα η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι και στο 3’ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ αλλά το δυνατό σουτ του Ελμάς, που πήγαινε στο παραθυράκι, σταμάτησε με τρομερή επέμβαση ο Ζόμερ. Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να χτίσουν πίεση και έπαιζαν στο μισό γήπεδο και στο 18’ ο Ελβετός keeper της Ίντερ έβαλε νέο stop στον Ελμάς. Μετά το 25’ οι Nerazzurri πήραν ανάσα, άρχισαν να έχουν μεγαλύτερη αλληλουχία στις μεταβιβάσεις και κρατούσαν περισσότερο την μπάλα, όμως ήταν οι Partenopei που έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ.

Στο 36’ ο Πολιτάνο μπόρεσε να ‘φορτώσει’ το αριστερό του αλλά το τηλεκατευθυνόμενο σουτ από τα 30 μέτρα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Και αφού δεν έγινε το 1-0, έγινε το 0-1 για να επιβεβαιωθεί ξανά ότι η Ίντερ έχει φέτος «άστρο». Ένα λεπτό πριν το ημίχρονο, ο Ντι Μάρκο έκανε τη σέντρα, ο Ντούμφρις την κεφαλιά-πάσα στον Μπαρέλα, εκείνος τσίμπησε με τρομερή τεχνική πίσω του για τον Τσαλχάνογλου και ο Τούρκος με ασύλληπτη ρουκέτα εδάφους-εδάφους, τίναξε τα δίχτυα του Μέρετ.

Στην επανάληψη, η Νάπολι απείλησε με το διαγώνιο αριστερό του Κβαρατσχέλια μέσα από την περιοχή στο 59’ αλλά ο Ζόμερ ήταν ξανά καθοριστικός, σε μια φάση στην αρχή της οποίας οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Οσιμέν αλλά το VAR είπε «όχι». Και πάλι, όπως και στο πρώτο μέρος, αφού η Ίντερ δεν δέχθηκε το γκολ, το πέτυχε μερικά λεπτά μετά. Στο 62’ Κάρλος Αουγκούστο και Λαουτάρο συνδυάστηκαν στα αριστερά, ο Αργεντινός βρήκε τον Μπαρέλα και ο Ιταλός χαφ έπειτα από υπέροχο σλάλομ μέσα στην περιοχή πλάσαρε για το 0-2.

Στη συνέχεια η ομάδα του Ιντζάγκι βρήκε χώρους, στο 67’ ο Λαουτάρο σούταρε ψηλά μετά το γύρισμα του Ντούμφρις από δεξιά και στο 69’ ο Οσιμέν είχε καλή στιγμή αλλά η κεφαλιά του πέρασε μόλις έξω. Στο επόμενο διάστημα, η Ίντερ διαχειρίστηκε υποδειγματικά την κατάσταση, δεν επέτρεψε απολύτως τίποτα στην Νάπολι και στο 85’ έδωσε χαρακτήρα party στη νίκη της με τον Τουράμ να στέλνει την μπάλα στην κενή εστία μετά τη συρτή σέντρα του Κουαδράδο από δεξιά και να διαμορφώνει το τελικό 0-3.