Ατλέτικο Μαδρίτης - Σεβίλλη 2-2: Με το μυαλό στο Λίβερπουλ

Η διπρόσωπη Ατλέτικο έμεινε στο 2-2 στη Μαδρίτη με τη Σεβίλλη έχοντας το μυαλό στη ρεβάνς με τη Λίβερπουλ (11/3) και παρέμεινε για μία ακόμη αγωνιστική εκτός πρώτης τετράδας, η οποία οδηγεί στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Για μία ακόμη εβδομάδα η Ατλέτικο βρίσκεται εκτός τετράδας. Η ομάδα της Μαδρίτης έμεινε στο 2-2 με τη Σεβίλλη και βλέπει την έξοδο στο Champions League (μέσω πρωταθλήματος) να κινδυνεύει. Την ίδια ώρα οι Ανδαλουσιάνοι φαίνεται να κρατούν την τύχη στα χέρια τους σε αυτή τη μάχη.

Το ματς είχε ρυθμό κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Άλλωστε στο πρώτο 45λεπτο σημειώθηκαν και τα τέσσερα γκολ της αναμέτρησης. Οι κολτσονέρος φαίνεται ότι είχαν το μυαλό τους στο Λίβερπουλ και την εκτός έδρας ρεβάνς (11/3, 22:00) του 1-0 της ισπανικής πρωτεύουσας με τους reds για τους 16 του Champions League.

Η Σεβίλλη πάγωσε το Wanda Metropolitano και άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Λουκ ντε Γιονγκ να υποδέχεται την μπάλα με εξαιρετική προσποίηση μετά την ασίστ του Γιοάν Χορδάν και να νικά τον Γιαν Όμπλακ με ωραίο τελείωμα με το δεξί εντός περιοχής.

Στο 30ό λεπτό ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι σε χέρι του Ντιέγκο Κάρλος εντός περιοχής, ο Άλβαρο Μοράτα ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος και παρά το γεγονός ότι ο Τόμας Βάτσλικ έπεσε σωστά δεν μπόρεσε ν' αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του.

Μάλιστα οι κολτσονέρος του Ντιέγκο Σιμεόνε πήραν προβάδισμα στο 32ο λεπτό με τον Ζοάο Φέλιξ να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική ασίστ του Κόκε και με ωραίο τελείωμα με το αριστερό να νικά τον Τσέχο γκολκίπερ των Ανδαλουσιάνων.

Το δεύτερο πέναλτι που σφυρίχτηκε στο ματς ήταν υπέρ των νερβιονένσες σε ανατροπή του Λούκας Οκάμπος από τον Τρίπιερ. Ο Αργεντινός εκτέλεσε στο 43ο λεπτό ήταν εύστοχος και διαμόρφωσε το 2-2, αποτέλεσμα που έμελλε ν' αποδειχθεί τελικό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 6 Μαρτίου

Αλαβές - Βαλένθια 1-1 (73' Έντγκαρ Μέντεθ / 34' Ντάνι Παρέχο)

Σάββατο 7 Μαρτίου

Έιμπαρ - Μαγιόρκα 1-2 (90+2' Μπίγας / 42' Ντάνι Ροντρίγκεθ, 78' Κούμπο)

Ατλέτικο - Σεβίλλη 2-2 (32' πεν. Μοράτα, 36' Ζοάο Φέλιξ / 19' Ντε Γιονγκ, 43' πεν. Οκάμπος)

Μπαρτσελόνα - Σοθιεδάδ (19:30)

Χέρτα - Θέλτα (22:00)