Πέταξε τη Ρεάλ εκτός Κυπέλλου η Σοσιεδάδ σε ματσάρα!

Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι που έληξε με 3-4, οι Βάσκοι πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Copa Del Rey!

Φανταστική εμφάνιση και σπουδαία νίκη-πρόκριφη για την Σοσιεδάδ, που έδωσε μάχη και λύγισε τελικά τους Μερένχες στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου.

Η Ρεάλ Μαδρίτης για πρώτη φορά επί των ημερών του Ζινεντίν Ζιντάν δέχθηκε 4 γκολ και με τη συγκεκριμένη ήττα αποχαιρέτισε το Κύπελλο Ισπανίας. Η ομάδα του Ιμανόλ Αλγουαθίλ προηγήθηκε με 0-1 στο ημίχρονο με τον Έντεγκαρντ (σ.σ. ο οποίος ανήκει στη Ρεάλ!) και με δύο γρήγορα γκολ στην επανάληψη από τον Ισάκ έκανε το 0-3 βάζοντας θεμέλια πρόκρισης. Ο Μαρσέλο έγραψε το 1-3, αλλά ο Μερίνο πέτυχε το 1-4.

Οι Μαδριλένοι μείωσαν σε 3-4 στο φινάλε αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή. Η Σοσιεδάδ ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες μετά από την αποβολή του Γκοροσαμπέλ στο 95'.