H Ατλέτικο είχε τις απαντήσεις στην έδρα της Βιγιαρεάλ

Με ισοπαλία έριξε αυλαία η 1η αγωνιστική της La Liga, αφού η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε δύο φορές, η Ατλέτικο απάντησε ισάριθμες φορές και οι δύο ομάδες έμειναν στο χορταστικό 2-2.

Η Βιγιαρεάλ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και στο 18ο λεπτό ο Ντανζούμα έβαλε σε θέση οδηγού τα «κίτρινα υποβρύχια», όμως η χαρά των γηπεδούχων κράτησε για δύο λεπτά.

Η Ατλέτικο έβγαλε άμεση αντίδραση και στο 20ο λεπτό ο Μάρκος Γιορέντε έφερε την αναμέτρηση στα ίσα ισοφαρίζοντας σε 1-1, με τις έντονες συγκινήσεις στο πρώτο ημίχρονο να έχουν και συνέχεια.

Στο 37' ο Κόκε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με την Βιγιαρεάλ να παίρνει ξανά το προβάδισμα, όμως και πάλι η Ατλέτικο βρήκε την απάντηση πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους.

Ο Αλεξάντερ Σόρλοθ στο 45+5' πλήγωσε την πρώην ομάδα του, ισοφάρισε στο τελικό 2-2 για την Ατλέτικο, ανοίγοντας λογαριασμό με την φανέλα των «ροχιμπλάνκος» στο ντεμπούτο του.