Από έναν βαθμό οι Λας Πάλμας και Οσασούνα

Ισόπαλες, 1-1, αναδείχτηκαν οι Λας Πάλμας και Οσασούνα, στο "Estadio de Gran Canaria", για την 26η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Γκαρθία, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του β΄ μέρους (49΄), αλλά μέσα σε τρία λεπτά, η Λας Πάλμας πέτυχε την ισοφάριση με τέρμα του Ροντρίγκεθ. Η Λας Πάλμας έφτασε τους 36 βαθμούς και βρίσκεται στην οκτάδα, ενώ 33 βαθμούς μετρά η Οσασούνα.

Αναλυτικά τ' αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

• Ρεάλ Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ     1-3 (86΄ Μερίνο - 17΄, 47΄ Κομεσάνα, 90΄+5  Σόρλοτ)
  • Γρανάδα-Βαλένθια         Αναβλήθηκε
  • Μπαρτσελόνα-Χετάφε          4-0 (20' Ραφίνια, 53' Φέλιξ, 61' ντε Γιονγκ, 90'+ Λόπες)
  • Αλαβές-Μαγιόρκα             1-1 (76΄ Μπεναβιντές - 88΄ Νάστασιτς)
  • Αλμερία-Ατλέτικο Μαδρίτης   2-2 (27΄, 64΄ Ρομέρο - 2΄ Κορέα, 57΄ Ντε Πάουλ)
  • Κάντιθ-Θέλτα                2-2 (66' Χουάνμι, 90'+ Ματσίς-11' Ασπας, 58' Σβέντμπεργκ)
  • Μπέτις-Αθλέτικ Μπιλμπάο     3-1 (13' Αβιλα, 38' αυτ. Μπερτσίσε, 68' Καρντόσο-45'+ Γκουρουθέτα)
  • Λας Πάλμας-Οσασούνα         1-1 (52΄ Ροντρίγκεθ - 49΄ Γκαρθία)