Η Μπιλμπάο πέταξε ξανά εκτός Κυπέλλου την Μπαρτσελόνα!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο αποτελεί τον κακό δαίμονα της Μπαρτσελόνα στο Copa Del Rey, αφού οι Βάσκοι πέταξαν ξανά εκτός του θεσμού τους Καταλανούς, επικρατώντας με 4-2 στην παράταση μετά από μια αδιανόητη ματσάρα!

Οι απίστευτες ματσάρες στο φετινό Copa Del Rey συνεχίζονται αφού μια εβδομάδα μετά την πρόκριση της Ατλέτικο επί της Ρεάλ στην παράταση, αυτή τη φορά ήταν η σειρά της Μπιλμπάο να «λυγίσει» στο έξτρα ημίωρο την Μπαρτσελόνα.

Οι Βάσκοι μπήκαν «με το μαχαίρι στα δόντια» στην αναμέτρηση, αφού πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα ο Γκόρκα Γκουρουθέτα έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, βάζοντας «φωτιά» στο Σαν Μαμές.

Η Μπαρτσελόνα, όμως έφερε... τούμπα το ματς πριν το ημίχρονο, αφού στο 26' ο Λεβαντόφσκι και στο 32' ο Γιαμάλ, έστειλαν τους Καταλανούς στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έχοντας το προβάδισμα με 1-2.

Ο τρελός ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σανθέτ στο 49' να ισοφαρίζει σε 2-2 και την αναμέτρηση να παίρνει «φωτιά», με εκατέρωθεν μεγάλες στιγμές για τη νίκη.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία, ωστόσο χάθηκε από τον Λαμίν Γιαμάλ, αφού ο 16χρονος εξτρέμ της Μπαρτσελόνα, έστειλε την μπάλα άουτ έχοντας κενή εστία στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο ανέλαβαν δράση τα αδέρφια Γουίλιαμς, αφού ο Ινιάκι στο 105+2' έδωσε ξνά το προβάδισμα στην Μπιλμπάο, σηκώνοντας στο πόδι το Σαν Μαμές, ενώ 120+1' ο Νίκο Γουίλιαμς με αδιανόητο φαλτσαριστό σουτ «έγραψε» το τελικό 4-2.

Έτσι, η Αθλέτικ Μπιλμπάο για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Copa Del Rey, ενώ απέκλεισε την Μπαρτσελόνα για τρίτη φορά!