Ανατροπή… ΜΥΘΟΣ από τη Ρεάλ: Από το 0-2 λυτρώθηκε στο 90'+9'!

Η Αλμερία προηγήθηκε 2-0 μέσα στο «Σαντιάγκο Μπερνμπέου», αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης με αδιανόητη ανατροπή (και ένα αμφισβητούμενο γκολ) και τον Καρβαχάλ λυτρωτή, επικράτησε 3-2 και παραμένει κορυφή.

Νέο έπος από τη Ρεάλ Μαδρίτης! Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έκανε αδιανόητη ανατροπή, επικρατώντας 3-2 της Αλμερία και ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0. Με το γκολ της νίκης να έρχεται στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Καρβαχάλ και ενώ νωρίτερα είχε μετρήσει αμφιλεγόμενο τέρμα από τον Βινίσιους για την ισοφάριση.

Πέμπτη ανατροπή για τους «μερέγχες» στη φετινή La Liga, βρίσκοντας για άλλο ένα παιχνίδι γκολ στα τελευταία λεπτά και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας και ματς λιγότερο.

Η Ρεάλ στο ξεκίνημα έδειξε επηρεασμένη από την κούραση του μεσοβδόμαδου παιχνιδιού στο Κύπελλο, όπως πιθανότατα και από τον αποκλεισμό από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Κάτι που φάνηκε με τη σέντρα, αφού η Αλμερία σόκαρε το «Μπερναμπέου» με τον Ραμαζάνι πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Το τέρμα αυτό έκανε τους Μαδριλένους να χάσουν τη συγκέντρωσή τους, αφού υπήρξαν αρκετά λάθη και κενά στις γραμμές της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι. Με αποτέλεσμα να το πληρώσει με ένα δεύτερο τέρμα στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-0 με τον Γκονζάλες στο 43ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν στα… σχοινιά και καλούνταν να βγάλουν αντίδραση, αν ήθελαν να αποφύγουν την ήττα και την απώλεια βαθμών. Ο Αντσελότι έριξε Χοσέλου, Ντίας και Γκαρσία στο ημίχρονο, με την ομάδα του να αλλάζει τελείως την εικόνα της.

Ο Μπέλιγκχαμ με πέναλτι στο 57’ μείωσε στο σκορ και έβαλε ξανά στη διεκδίκηση του αποτελέσματος τη «βασίλισσα», ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Βινίσιους σκόραρε ένα αμφιλεγόμενο τέρμα, βρίσκοντας την μπάλα πιο χαμηλά από το ύψος του ώμου, αλλά διαιτητής και VARίστας θεώρησαν πως ήταν νόμιμο και το μέτρησαν για το 2-2, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από όλους στην Αλμερία! Ενδιάμεσα, η ομάδα του Γκαριτάνο είχε βρει δίχτυα για τρίτη φορά, σκοράροντας με τον Αρίμπας αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε για φάουλ στον Μπέλιγκχαμ.

Τα λεπτά περνούσαν, ο χρόνος πίεζε τη Ρεάλ και τα 11 έξτρα λεπτά των καθυστερήσεων έδωσε βαθιά ανάσα στους γηπεδούχους που τελικά βρήκαν με τον Καρβαχάλ στο 90’+9’ για την απόλυτη ανατροπή μέσα σε ντελίριο στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Πηγή: sport-fm.gr