Κόλλησε η Θέλτα στη Μαγιόρκα και μένει στα χαμηλά!

Παραμένει στα χαμηλά η Θέλτα. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έμεινε στο 1-1 με τη Μαγιόρκα και βρίσκεται στο +2 από την ζώνη του υποβιβασμού. Αντίθετα, οι «πειρατές» ανέβηκαν στην 14η θέση με 19 βαθμούς.

Δυνατά μπήκε η Θέλτα στο ματς, με τον Άσπας μόλις στο 10ο λεπτό να ανοίγει το σκορ, ωστόσο η Μαγιόρκα πολύ γρήγορα πήρε μέτρα στο γήπεδο και είχε τον έλεγχο του αγώνα, πιέζοντας συνεχώς την αντίπαλη εστία.

Τελικά ο Λάριν στο 43ο λεπτό κατάφερε να κάνει το 1-1 και να στείλει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο μέρος και συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Τα λεπτά περνούσαν και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τον Τάσο Δουβίκα να μπαίνει στο ματς στο 70’ στη θέση του Άσπας.

Στο ματς νωρίτερα, η Λας Πάλμας επικράτησε με 3-0 της Βιγιαρεάλ και ανέβηκε στην 7η θέση, στο -4 από την 6η Σοσιεδάδ.

Στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ροντρίγκες, με τον Έρθογκ στο 51’ να γράφει το 2-0. Ο Ροντρίγκες ξαναχτύπησε στο 63’ για να διαμορφώσει το τελικό 3-0!