Karim the dream!

Με μία σπουδαία εμφάνιση ο Καρίμ Μπενζεμά πέτυχε χατ τρικ σε 42' και καθάρισε την Αλμερία με 4-2.

Μετά την πολύ σκληρή ήττα από τη Χιρόνα (4-2), η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε της Αλμερίας με σκορ 4-2, χάρη σε μαγική εμφάνιση του Καρίμ Μπενζεμά, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της La Liga.

Μάλιστα, ο Μπενζεμά με το χατ-τρικ που πέτυχε έγραψε ιστορία στο ισπανικό ποδόσφαιρο, καθώς έφτασε τα 235 τέρματα και έγινε το 4ος σκόρερ στην ιστορία του πρωταθλήματος, πίσω από τους Κριστιάνο Ρονάλντο, Λίο Μέσι και Τέλμο Θάρα.

Η Βασίλισσα ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση, με τον Μπενζεμά να σκοράρει στο 5ο λεπτό και να κάνει το 1-0, έπειτα από ασίστ του Βινίσιους. Στο 17΄ ο Γάλλος φορ βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα για να φτάσουμε στο 42' και να κάνει το 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, πετυχαίνοντας χατ -τρικ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Αλμερία κατάφερε να μειώσει με τον Λαζάρο σε 3-1.

Με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι merengues βρήκαν και 4ο τέρμα, με τον Ροντρίγκο να σκοράρει έπειτα από ασίστ του Ντάνι Θεμπάγιος για το 4-1. Το μοναδικό που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-2 με τον Ρομπερτόνε στο 61ο λεπτό.