Έκανε το «μπαμ» και πήγε τελικό!

Η Οσασούνα με απίθανη γκολάρα του Ιμπάνιεθ στην παράταση, έκανε την μεγάλη έκπληξη «πετώντας» εκτός την Αθλέτικ Μπιλμπάο, πανηγυρίζοντας την πρόκρισή της για δεύτερη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Copa Del Rey!

Η Οσασούνα έχοντας το υπέρ της αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (1-0), παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς στο Nuevo San Mames, με την Μπιλμπάο να είναι πιεστική από το πρώτο λεπτό.

Ο Ινιάκι Γουίλιαμς, μάλιστα στο 33ο λεπτό έφερε το συνολικό σκορ στα ίσα, διαμορφώνοντας το 1-0 υπέρ της Μπιλμπάο, με την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να γίνεται ακόμη πιο πιεστική στη συνέχεια.

Οι Βάσκοι έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ που θα του χάρισε την πρόκριση, όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο, η Μπιλμπάο συνέχισε να είναι απειλητική, όμως στο 116' η Οσασούνα βρήκε την ευκαιρία να βγει στην επίθεση, ο Μονκαγιόλα σέντραρε από τα δεξιά και ο Ιμπάνιεθ με υπέροχο πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Με την κλεψύδρα να έχει αδειάσει και τους παίκτες της Μπιλμπάο να ξεμένουν από δυνάμεις, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, βρήκε τους παίκτες της Μπιλμπάο να πανηγυρίζουν μια ιστορική πρόκριση στον τελικό του Copa Del Rey.

Αυτή θα είναι μόλις η δεύτερη παρουσία της Οσασούνα σε τελικό του ισπανικού Κυπέλλου, αφού είχε δώσει ξανά το παρών το 2004, όταν ηττήθηκε από την Μπέτις με 2-1.

Πλέον η ομάδα από την Παμπλόνα, περιμένει το νικητή του clasico, για να μάθει αν θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα ή την Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό του Copa Del Rey.