Επίδειξη δύναμης από Στουτγκάρδη - σοκ για Ντόρτμουντ!

«Μπλόκο» ύψωσε η Στουτγκάρδη στη Ντόρτμουντ και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στην εφετινή Μπουντεσλίγκα.

Η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες επικράτησε 5-1 με εκτελεστές στο πρώτο 20λεπτο τους δύο επιθετικούς της που βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση από το ξεκίνημα της σεζόν. Ο Τουρκογερμανός Ντενίζ Ουντάβ άνοιξε το σκορ στο 4΄, ενώ ο Βόσνιος Ερμεντίν Ντεμίροβιτς διπλασίασε το προβάδισμα στης ομάδας του στο 21΄. Στο β΄ ημίχρονο το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν και οι Ένζο Μιγιό (62΄), Ελ Μπιλάλ Τουρέ (80΄), ενώ ακόμα ένα γκολ σημείωσε ο Ουντάβ στην εκπνοή. Το μόνο που κατάφερε η Ντόρτμουντ ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 75΄ όταν ο Σερχού Γκιρασί σκόραρε εναντίον της παλιάς του ομάδας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Άουγκσμπουργκ-Μάιντς 2-3

(25' Σλότερμπεκ, 57' Εσέντε - 13' Σίεμπ, 15', 49' Μπούρκαρντ)

Χαϊντενχάιμ-Φράιμπουργκ 0-3

(54' Ντόαν, 59',65' Γκρίφο)

Βέρντερ Βρέμης-Μπάγερν Μονάχου 0-5

(23',61' Ολίσε, 32' Μουσιάλα, 57' Κέιν, 65' Γκνάμπρι)

Ουνιόν Βερολίνου-Χοφενχάιμ 2-1

(4' Ρότε, 6' Τζέονγκ Γου-Γέονγκ - 67' Μπούλτερ)

Μπόχουμ-Χόλσταϊν Κίελ 2-2

(23' Μπέρο, 35' Ντάσχνερ - 15' Πίχλερ, 89' Μασίνο)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Γκλάντμπαχ 2-0

(31' Λάρσον, 80' Μαρμους)

Λεβερκούζεν-Βόλφσμπουργκ 4-3

(14' Βίρτς, 32΄ Τάι, 49' Χίνκαπι, 90'+3 Μπονιφέις -

5' αυτ. Μουκιέλε, 37' Μπορνάουβ, 45'+1 Σβάνμπεργκ)

Στουτγκάρδη-Ντόρτμουντ 5-1(4΄, 90+3΄ Ουντάβ, 21΄ Ντεμίροβιτς, 62΄ Μιγιό, 80΄ Ελ Μπιλάλ Τουρέ - 75΄ Γκιρασί)

Ζανκτ Πάουλι-Λειψία 0-0