Πρώτη «βόμβα» στο κύπελλο Γερμανίας!

Η πρώτη «βόμβα» στην φάση των «16» του γερμανικού Κυπέλλου «πυροδοτήθηκε» απόψε στο «Λούντβινγκσπαρκ Στάντιον», όπου η Ζααρμπρίκεν (ομάδα 3ης κατηγορίας) «πέταξε» εκτός διοργάνωσης την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (2-0), η οποία «πήρε την κάτω βόλτα» μετά την ήττα της περασμένης Πέμπτης (30/11) από τον ΠΑΟΚ.

Στο 64΄ ο Μπρούνκερ και στο 79΄ ο Κέρμπερ από ασίστ του σκόρερ του πρώτου γκολ «έγραψαν» το τελικό σκορ, με την Αϊντραχτ να γνωρίζει την τρίτη διαδοχική ήττα, αρχής γενομένης από εκείνη της 30ής Νοεμβρίου από τον ΠΑΟΚ με 2-1 στο ECL, με το ίδιο σκορ ηττήθηκε την Κυριακή (3/12) στην έδρα της Αουγκσμπουργκ για την Bundesligaα και σήμερα (6/12) υπέστη το «σοκ» στο «σπίτι» της Ζααρμπρίκεν, η οποία βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της 3ης κατηγορίας.

Παίζοντας... στο ρελαντί η Μπάγερ Λεβερκούζεν «καθάρισε» την αναμέτρηση με την Πάντερμπορν (3-1) και προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Γερμανίας. Ο Μπονιφέις στο 12΄ κι ο Παλάσιος στο 28΄ έβαλαν τις βάσεις για την πρόκριση, αλλά στο 83΄ ο Κλάας μείωσε για τους φιλοξενούμενους κι έδωσε νέο ενδιαφέρον.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, ο Σικ έβαλε τέλος στα όποια όνειρα των παικτών της Πάντερμπορν για να στείλουν το ματς στην παράταση, με τις «ασπιρίνες» να διατηρούν το αήττητο εντός των συνόρων, μιας και στο πρωτάθλημα προέρχονται από 11 νίκες και 2 ισοπαλίες μετά από 13 ματς!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «16» στο Κύπελλο Γερμανίας έχουν ως εξής:

Καϊζερσλάουτερν-Νυρεμβέργη 2-0

Μαγδεμβούργο-Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-2

Γκλάντμπαχ-Βόλφσμπουργκ 1-0 παρ.

Χόμπουργκ-Ζανκτ Πάουλι 1-4

Ζααρμπρίκεν-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-0

Λεβερκούζεν-Πάντερμπορν 3-1