Τιμωρία Κίμιχ με δύο αγωνιστικές

Ο μέσος της Μπάγερν Μονάχου, Τζόσουα Κίμιχ, τιμωρήθηκε για δύο αγώνες της Bundesliga μετά την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε στο τέταρτο λεπτό στη νίκη με 8-0 επί της Ντάρμσταντ το Σάββατο (28/10).

Η τιμωρία σημαίνει ότι ο Κίμιχ θα χάσει τον αγώνα της Μπάγερν στη Μπορούσια Ντόρτμουντ το Σάββατο και τον εντός έδρας αγώνα με την Χάιντενχαϊμ την επόμενη εβδομάδα.

Ο Γερμανός διεθνής Κίμιχ δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα όταν δεν κατάφερε να ελέγξει την πάσα του δικού του τερματοφύλακα Μάνουελ Νόιερ και στη συνέχεια τράβηξε τον Μάρβιν Μέχλεμ στην άκρη της μεγάλης περιοχής.

Στη συνέχεια, αποβλήθηκαν δύο παίκτες της Ντάρμσταντ πριν οι γηπεδούχοι σκοράρουν οκτώ φορές μετά το ημίχρονο.

Η πρωταθλήτρια Μπάγερν βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 23 βαθμούς, δύο πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερ Λεβερκούζεν. Η Ντόρτμουντ είναι τέταρτη με 21 βαθμούς.