Πήρε το θρίλερ η Άουγκσμπουργκ

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στην Άουγκσμπουργκ! Η ομάδα του Ενρίκο Μάασεν πήρε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, «σβήνοντας» τις τρεις σερί προηγούμενες ήττες, αφού πέρασε από τη Βρέμη επικρατώντας 1-0 της Βέρντερ. Φινάλε-θρίλερ στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Στα τους ματς, η Βέρντερ ήταν ανώτερη σε όλο το πρώτο ημίχρονο, κλείνοντας την αντίπαλό της στο μισό γήπεδο και πίεζε ασφυκτικά για το γκολ. Το βρήκε για την ακρίβεια στο 31ο λεπτό με τον Φούλκρουγκ αλλά μετά την εξέταση του VAR ο διαιτητής το… πήρε πίσω, υπέδειξε οφσάιντ και το 0-0 παρέμεινε ως την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος είχε διαφορετικό πρόσωπο, αφού η Άουγκσμπουργκ άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να ψάχνεται. Βρήκε, μάλιστα, το προβάδισμα στο 63ο λεπτό με τον Μπερίσα να «σερβίρει» και τον Ντεμίροβιτς να σκοράρει για το 1-0, παγώνοντας το «Βέζερσταντιον».

Η πίεση των γηπεδούχων ήταν μεγάλη στο φινάλε και βρήκαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Ωστόσο, το ανόητο χέρι-πέναλτι του Γκουβελέου έδωσε το δικαίωμα στη Βέρντερ να στήσει την μπάλα στην άσπρη βούλα, με τον Γκίκιεβιτς να… ψαρεύει τον Ντουκσχ, να βγάζει την εκτέλεσή του και να κρατάει μια σπουδαία νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Ήταν η δεύτερη νίκη της Άουγκσμπουργκ στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ η Βέρντερ αγνοεί τη νίκη στην έδρας της ως τώρα στην Bundesliga.