Βήμα ανόδου στην Μπουντεσλίγκα, για πρώτη της φορά

Πολύ κοντά στην άνοδό της στη Bundesliga για πρώτη φορά στην ιστορία της βρίσκεται η Χολστάιν Κίελ. Η ομάδα του Γιάννη Γκέλιου, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός, νίκησε με σκορ 1-0 την Κολωνία στο «Rhein Energie Stadion» στον πρώτο αγώνα μπαράζ διαβάθμισης και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα. Η ρεβάνς θα γίνει το προσεχές Σάββατο (29/5, 19:00) στο Κίελο.

Στο ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με πρόθεση να πάρουν την κατοχή της μπάλας, πιέζοντας ψηλά, ώστε να μην αφήνουν πολλούς χώρους στην αντίπαλό τους. Και το κατάφεραν, αφού μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Όχι, βέβαια, ότι απείλησαν κιόλας.

Στο 31’ οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Έκτορ, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ σφυρίζοντας φάουλ του σκόρερ στον τερματοφύλακα, Γκέλιο. Οι παίκτες της Κολωνίας διαμαρτυρήθηκαν σε μια ομολογουμένως δύσκολη φάση. Άλλες δύο καλές στιγμές σημειώθηκαν προς το τέλος του ημιχρόνου. Στο 43’ ήταν ο Σέρα για τη Χολστάιν Κίελ και στις καθυστερήσεις ο Ντούντα για την Κολωνία.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να πιέσουν την αντίπαλό τους και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να ανοίξουν το σκορ. Όμως, έγινε το αντίθετο. Στο 59’, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λόρεντς με άψογη κεφαλιά έκανε το 0-1. Πραγματικά «χρυσή» αλλαγή, αφού είχε περάσει στον αγώνα πριν από 15 δευτερόλεπτα!

Το γκολ πάγωσε τους «τράγους», που λίγο έλειψε να δεχθούν και δεύτερο γκολ στο 77’, αλλά στην κεφαλιά του Σέρα, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Επτά λεπτά αργότερα, η Κολωνία είδε τον Νόιμαν να αποκρούει πριν τη γραμμή τα σουτ των Ντούντα και Άντερσον. Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή. Το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε νικήτρια με 1-0 τη Χολστάιν Κίελ, που έκανε το πρώτο βήμα για την άνοδο.

Πηγή: Sport-fm.gr