Bundesliga: Κατέκτησε τον 8ο συνεχόμενο τίτλο η Μπάγερν με υπογραφή Λεβαντόβσκι

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε μέσα στη Βρέμη 1-0, με το γκολ του Λεβαντόφσκι στο 43’ να της δίνει και μαθηματικά τον 30ο τίτλο στη Bundesliga και όγδοο σερί, την ώρα που η Βέρντερ παρέμεινε προτελευταία.

Πρωταθλήτρια Γερμανίας για 30η φορά στην ιστορία της και όγδοη συνεχόμενη είναι από σήμερα η Μπάγερν Μονάχου, που νίκησε με 1-0 εκτός έδρας τη Βέρντερ Βρέμης, για την 32η αγωνιστική της Bundesliga και πήγε στο +10 από τη δεύτερη Μπορούσια Ντόρτμουντ, δύο «στροφές» πριν το τέλος.

Οι Βαυαροί είδαν τον… συνήθη ύποπτο Λεβαντόφσκι να λύνει τον «Γόρδιο δεσμό», σκοράροντας με πολύ ωραία εκτέλεση μετά από εξίσου καλή έμπνευση και «γέμισμα» του Μπόατενγκ, δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα!

Καθώς μέχρι τότε οι «πράσινοι» είχαν καταφέρει να τους κρατήσουν σε χαμηλά στάνταρ, ενώ παράλληλα εκείνοι είχαν την καλύτερη τους φάση στο 18’, με ένα σουτ του Έγκεσταϊν από τα 22 μέτρα να περνάει δίπλα από την εστία του Νόιερ.

Στην επανάληψη η Μπάγερν μπήκε αποφασισμένη να σκοράρει γρήγορα ένα δεύτερο τέρμα και να βάλει… τίτλους τέλους στο ματς. Έχασε ευκαιρίες με τους Μίλερ και Γκορέτσκα, ενώ ο πρώτος «σέρβιρε» σε ένα ακόμα παιχνίδι γκολ στον Λεβαντόφσκι, που σκόραρε με «τακουνάκι» στο 55ο λεπτό, αλλά δεν μέτρησε ορθώς για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης...

Ο Λεβαντόφσκι απώλεσε μια ακόμα ευκαιρία για να κάνει το 0-2, αυτή την φορά αστοχώντας στο 61’, με τους νταμπλούχους Γερμανίας πάντως να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση όσο περνούσε η ώρα.

Η Βέρντερ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, με την αποβολή του Ντέιβις με δεύτερη κίτρινη στο 79ο λεπτό, ζήτησε πέναλτι για χέρι του Μπόατενγκ επτά λεπτά μετά, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει και στην… πολυπόθητη ισοφάριση, αφού ο Νόιερ έβγαλε εντυπωσιακά την γυριστή κεφαλιά του Οσάκο στο 90’.

Με αποτέλεσμα να παραμείνει στην 17η θέση, ισόβαθμη με την 16η Φορτούνα Ντίσελντορφ, αλλά με έναν αγώνα παραπάνω και να «φλερτάρει» πιο έντονα από… ποτέ με τον υποβιβασμό!

Με νικήτρια την Φράιμπουργκ με σκορ 2-1 έληξε η μονομαχία της με την Χέρτα Βερολίνου και διακύβευμα ένα «εισιτήριο» για την Ευρώπη του χρόνου, μέσω της έβδομης θέσης. Το πρώτο ημίχρονο ήταν «σφιχτό», χωρίς πολλές φάσεις και με τον ρυθμό να πέφτει σταδιακά. Ωστόσο, στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην…

Οι «πρωτευουσιάνοι» είδαν το γκολ… φωτοβολίδα του Λουκεμπάκιο από τα 25 μέτρα να ακυρώνεται με χρήση VAR για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης στο 51’ και σαν να μην έφτανε αυτό βρέθηκαν πίσω σκορ, δέκα λεπτά μετά, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκρίφο, που βρήκε και στο δοκάρι!

Η Χέρτα κέρδισε πέναλτι στο 64’, σε ανατροπή του Πέκαρικ από τον Κοχ, με τον Ιμπίσεβιτς να νικάει τον Σβόλοφ, που έπεσε σωστά στα δεξιά αλλά δεν απέκρουσε, ισοφαρίζοντας σε 1-1 ύστερα από δύο λεπτά.

Ο Σβόλοφ κράτησε «ζωντανή» με διπλή επέμβαση στο 69ο λεπτό και στο 71’ οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα, χάρη στο υπ’ αριθμόν 11 φετινό τέρμα του Πέτερσεν στο πρωτάθλημα, με το 2-1 να μένει μέχρι τέλους και το «τρίποντο» να τους πηγαίνει στο +2 από τον όγδοη Χόφενχαϊμ, που παίζει αύριο.

«Καθάρισε» και μαθηματικά την υπόθεση παραμονή στη «μεγάλη» κατηγορία η Ουνιόν, καθώς νίκησε με 1-0 στο Βερολίνο την Πάντερμπορν, η οποία από την άλλη αποχαιρέτισε και… τυπικά τη Bundesliga με αυτή την ήττα.

Το γκολ που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση ήρθε πάντως από… κεφάλι ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων, με τον Ζολίνσκι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τρίμελ, στο 27’.

Ενώ ο «δικός μας» Σεμπάστιαν Βασιλειάδης που ξεκίνησε βασικός και έβγαλε όλο το 90λεπτο είδε κίτρινη κάρτα, έφτασε τις 10 και θα χάσει το επόμενο ματς.