Αντεπιθέσεις... φαρμάκι και «διπλό» η Παρί

Η Παρί έφυγε με νίκη 3-1 από το "Ροαζόν Παρκ" κόντρα στη Ρεν, την άφησε πίσω στη βαθμολογία και πλησίασε την πρωτοπόρο Μονακό έπειτα από την 8η αγωνιστική της Ligue 1.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League έκλεισε τους χώρους και είχε δύο καλές στιγμές στο 1ο ημίχρονο, όμως πλήρωσε την ολιγωρία της σε ένα τετράλεπτο. Ο Βιτίνια στο 32' και ο Ασράφ Χακιμί στο 36' βρήκαν τον τρόπο να νικήσουν τον Στεβ Μανταντά και να δώσουν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Το 2ο μέρος άρχισε με τον Γκονσάλο Ράμος να σουτάρει πάνω σε πόδι αντιπάλου με εξουδετερωμένο τερματοφύλακα σε μία κόντρα των Παριζιάνων, που αποτέλεσε τον μοναδικό τρόπο επίθεσης των παικτών του Λουίς Ενρίκε μέχρι τέλους. Η απάντηση της Ρεν ήταν το γκολ του Αμίν Γκουιρί με κεφαλιά στο 56', αλλά σε μία νέα κόντρα ο Ραντάλ Κολό Μουανί απάντησε δύο λεπτά αργότερα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να "χτυπήσουν" την Παρί στην κατοχή μπάλας, αλλά όχι και να βρουν νέο γκολ. Ούτε ο Κιλιάν Εμπαπέ κατάφερε να σκοράρει στο τέλος όμως, σε μία αντεπίθεση όπου απέφυγε δύο αμυντικούς και τον τερματοφύλακα, αλλά πλάσαρε άουτ.

ΡΕΝ: Μανταντά, Ασινιόν, Ομαρί, Τεάτ, Μπελοσιάν (66' Τριφέρ), Μπουριζό, Μάτιτς, Ρίντερ (71' λε Φι), Μπλας (66' Γκ. Ντουέ), Καλιμουεντό (71' Γιλντιρίμ), Γκουιρί (76' Τεριέ)

ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Χακιμί, Μαρκίνιος, Σκρίνιαρ, Ερναντέζ, Ουγκάρτε (75' Ρουίθ), Ζαΐρ Εμερί, Βιτίνια (88' Σολέρ), Ντεμπελέ (75' Μπαρκολά), Ράμος (57' Κολό Μουανί), Εμπαπέ

Πηγή: sport24.gr