Με το αριστερό η Μονακό στη Ligue 1

H Μονακό αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας με τη Ρεμς στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στη Ligue 1 ξεκινώντας με το αριστερό τις υποχρεώσεις της για το γαλλικό πρωτάθλημα.

Με γκέλα ξεκίνησε η σεζόν στο πρωτάθλημα Γαλλία η Μονακό του Νίκο Κόβατς. Οι Μονεγάσκοι υποδέχθηκαν τη Ρεμς - έκπληξη του πρωταθλήματος της περυσινής σεζόν - και βρέθηκαν στο 21' να χάνουν 0-2.

Το σκορ στο Λουί ΙΙ άνοιξε ο Ντιά πέντε λεπτά μετά από την έναρξη του ματς. Από δημιουργός στο πρώτο γκολ, πέρασε σε θέση εκτελεστή στο δεύτερο ο Ελ Μπιλάλ Τουρέ και στο 21ο διεύρυνε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου ο Ντισασί μείωσε, ενώ στο 55ο ο Μπαντιασίλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-2).

ΜΟΝΑΚΟ (Νίκο Κόβατς): Λεκόμτ, Αγκιλάρ, Ντισασί, Μπαντιασίλ, Μπαλό Τουρέ, Τσουαμενί, Φοφανά, Γκολόβιν (87' Αολού), Μαρτίνς (81' Γκεμπέλ), Μπεν Γεντέ, Ονιεκούρου (46' Ντιόπ).

ΡΕΜΣ (Νταβίντ Γκιόν): Ράικοβιτς, Φοκέ, Φαέ, Αμπντελχαμίντ, Κονάν, Μουνετσί, Σαβαλρέν, Τουρέ (60' Ζενελί), Κουτέσα (56' Μπερίσα), Ντιά, Καφαρό (60' Σίρχαους).